Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis'te yalı kavgası

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller bütçenin tümü üzerinde konuşurken, DSP İçel Milletvekili Akif Serin'in, ''Elbette yalıda oturacağım'' yazılı gazete kupürünü göstermesi kavgaya yolaçtı.

  DYP'li milletvekilleri, Serin'i uyarmadığı gerekçesiyle oturumu yöneten Başkanvekili Ali Ilıksoy'u sıra kapaklarına vurarak protesto ederken, bir grup milletvekili de DSP'li milletvekillerinin üstüne yürüdü. DYP ve DSP milletvekillerinin yumruklaşması üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.

  DYP Genel Başkanı Çiller, 2001 yılı bütçesinin tutarlılığının kalmadığını savunarak, ''Millet ilgilenmiyor. Çünkü milletin aklında son derece önemli bir soru var: Ne oluyor? Milletin aklında bu soru var'' dedi.

  'Kürsüden hesap verin'

  Çiller'in konuşmaya başlaması üzerine Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın Genel Kurul Salonu'nu terketmesi üzerine, DYP'li milletvekilleri ''yine kaçıyorlar'' diye Çiller'i uyardı. Ecevit ile Özkan'ın Genel Kurul Salonu'ndan ayrıldığını farkeden Çiller, ''Artık bütçelerde sayın başbakanlar konuşmuyor, artık görülüyor ki, başbakan yardımcıları da konuşmuyor. Görülüyor ki, sadece ellerine tutuşturulmuş bir yazıyla ancak buralardan konuşmaya çalışıyorlar. Burası milletin kürsüsü, gelin hesap verin burdan'' diye konuştu.

  Bu sırada, DSP İçel Milletvekili Akif Serin, ''Tabii yalıda oturacağım'' şeklindeki gazete kupürünün fotokopisini ayağa kalkarak bütün milletvekillerine gösterdi. DYP'li milletvekilleri bunun üzerine, birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ali Ilıksoy'u, Serin'i uyarmadığı gerekçesiyle sıra kapaklarına vurarak protesto ettiler. Bir grup DYP'li milletvekili de DSP'li milletvekillerinin üstüne yürüdü. Kürsüde bulunan Tansu Çiller'in önünde, DYP ve DSP'li milletvekillerinin yumruklaşması üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.

  Birleşimi yöneten Başkanvekili Ali Ilıksoy verilen aradan sonra çalışmaları başlatırken, bir genel başkanın konuşmasının kesilmesinden üzüntü duyduğunu, TBMM Genel Kurulu'nda böyle bir olayın ilk kez yaşandığını söyledi.

  Milletvekillerinin gazete küpürlerini göstererek dolaşmalarının yanlış olduğunu ifade eden Ilıksoy, bunun tekrarlanması durumunda içtüzük hükümlerini uygulayacağını bildirerek, konuşmasını yapmak üzere Çiller'i kürsüye çağırdı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı