Gündem Haberleri

  Meclis'te 'simit ve çay bile 900 lira' tartışması

  Nuray BABACAN-Turan YILMAZ-Bülent SARIOĞLU-Süleyman DEMİRKAN-Okan KONURALP/ANKARA
  26.12.2009 - 16:05 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinin son gününde CHP'yle AK Parti arasında ''her gün çay-simit yemek bile ayda 900 liraya mal oluyor'' tartışması çıktı. CHP adına konuşan İlhan Kesici, ''Aylık çay-simit faturası 900 lira. Asgari ücret ise 546 lira'' dedi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, ''Simit Dünyası'nda 450 liraya çıkıyor'' yanıtını verdi.

  CHP Milletvekili İlhan Kesici, Başbakan'ın 2002 seçimlerinde yaptığı çay-simit hesabının aynısını bugün için yaparak 900 liralık aylık fatura çıkardı.

  Kesici, özetle şunları söyledi: ''Sayın Başbakan 2002 seçimleri öncesinde 'çay-simit' hesabı yapıyordu. O zamanın parasına göre 180 milyon lira bulmuştu ve kendisi 'Allah'tan korkunuz, vizdanınız, insafınız yok mu' diye soruyordu. Şimdi aynı hesabı yapıyorum. Simit 50 kuruş, çay 1,5 lira aylık 900 TL çıkıyor. Şimdi asgari ücret ise 546 lira. Şimdi de ben soruyorum, 'Allah'tan korkunuz, vizdanınız yok mu? Çay-simit hesabıyla bile bu ülkeyi yönetmekte ehil olmadığınızı kanıtladınız.''

  AK PARTİ: 450 LİRA

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kesici'nin hesabına yanıt verirken, Kahveciler Odası'ndan ve Simit Dünyası'ndan fiyat aldığını söyledi. Çiçek, ''Sayın Kesici, simidi Altındağ'dan alıp çay hesabını Çankaya'dan yapıyor. Simit Dünyası'na sorduk. Simit 50, çay 75 kuruş. Yanlış hesap Bağdat'tan döner deniyor, oraya gitmeye gerek yok. Yanlış hesap Simit Dünyası'ndan dönüyor. Bu hesap 450 lira yapar, siz 900 TL çıkardınız. Asgari ücret ise 547 lira. Her hesabı böyle yapıyorsanız yandık'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı