« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Meclis'te şike ifadeleri

TBMM Sporda Şike ve Şiddet İddialarını Araştırma Komisyonu dün sporda mafyanın etkisini ele aldı.

Saffet KORKMAZ/ANKARA
SON GÜNCELLEME
Komisyonda, gazeteci Tuncay Özkan ve Ecevit Kılıç, Futbol Federasyonu eski Başkanı Abdullah Kiğılı, eski Başkanvekili Hadi Türkmen, İstanbul Organize Suçlar Şubesi eski Müdürü Adil Serdar Saçan dinlendi.

Sorun çözülmedi istifa ettim

Kiğılı:

‘Şenez Erzik'in başkanlığı sırasında naklen yayınlar için oluşturulan havuzdan para alan F.Bahçe ve Beşiktaş sorun çıkardı.Erzik'in istifasından sonra dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz beni aradı. Yılmaz, benden federasyon başkanlığı görevini üstlenmemi, havuz problemini de kendisinin çözeceğini söyledi. Ancak 35-40 gün geçmesine rağmen sorun çözülmedi. Başbakanın çözemediği bir sorunu ben nasıl çözeyim? Mafyanın baskısı falan olmadı. Sorunu çözemeyince istifa ettim. O dönemin Orman Bakanı olan Ersin Taranoğlu, spor bakanlığına vekalet ederken başkanvekilinin yardımcısı olan Haluk Ulusoy'u başkanlığa atadı"

Yılmaz 2 milyon dolar verdi

TÜRKMEN:

‘Ulusoy ile Mustafa Kefeli'nin yarıştığı federasyon seçimlerinde mafyanın devreye girdi. Otelin üst katında Sedat Peker, orta katında Gencay Çakıcı, alt katında Korkut Eken, güvenliği sağlıyor ve ikna çalışması yapıyorlardı. Beşiktaş ve F.Bahçe havuzdan çıkarak, 6.5 milyon dolar yerine 9 milyon dolar öneren şirketle anlaşma yaptı. Devreye Mesut Yılmaz girdi. Avrupa Gençlik Fonu'ndan, bu takımlara 2 milyon dolar ödendi ve sorun çözüldü. Baskılar yüzünden istifa ettim."

Takım tutmak sıkıntı yaratıyor

SAÇAN:

"İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Beşiktaş taraftarı. Emniyet müdürünün taraftarı olduğu takımın stadında maç olduğunda tedbirlerde gevşeme oluyor."

Bunları da Beğenebilirsiniz