Gündem Haberleri

  Meclis'te olaylı gece

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilen af yasası, Meclis'te değişikliğe uğramadan kabul edildi. Sabaha kadar süren oturum zaman zaman sert tartışmalara sahne oldu.

  İlk tartışma, sorulara geçildiğinde yaşandı. DYP Ankara Milletvekili Cihan Paçacı, ''tarihe not düşülmesini isteyerek'', Adalet Bakanı Türk'e, ''Yasa'dan Apo da yararlanacak mı?'' diye sordu.

  Türk, soruya karşılık olarak,''Şehit analarının duyguları, ucuz bir demagoji ile istismar ediliyor. Öcalan cezasını çekiyor. Bu kanun üzerinde başka şeyler söylemenizi beklerdim. Bölücü başı ile ilgili durumu bu kürsüde anlattım. Herhalde dinlemediniz'' dedi.

  DYP'li milletvekileri, sıra kapaklarına vurarak tepkilerini dile getirirken, DSP'li miletvekileri ise Bakan Türk'ü alkışladı.

  Paçacı'nin ''Adalet Bakanı söylediğimi anlamadı'' demesine tepki gösteren Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, soru ve cevaplar için ayrılan sürenin sona erdiğini belirtti. Sökmenoğlu, kendisine ''niye bağırıyorsunuz, niçin azarlıyorsunuz'' diyen DYP'li milletvekilerine ''azarlamıyorum, bağırmıyorum...'' şeklinde karşılık verdi.

  'Ecevitler'in affı'

  Meclis'in sabaha kadar süren oturumunda DYP Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle'nin, yasayı, ''Ecevitler'in affı'' olarak nitelendirmesi, DSP milletvekilerinin tepkisine neden oldu. ''30 bin kişinin katili Apo'yu da affedin'' diyen Karakelle'ye, DSP sıralarından laf atıldı.

  Görüşmelerde son konuşmacı olan DSP İzmir Milletvekili Hayri Diri'nin, ''şehit aileleri üzerinden demagoji yapılıyor'' demesine, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve milletvekileri, sıralara vurarak tepki gösterdi. Tepkiye, DSP milletvekilleri alkışlarla karşılık verdi.

  Konuşmasını güçlükle tamamlayan Diri, onbinlerce mağdur için çıkarılan yasanın çarpıtıldığını belirterek, ''Anaya Mahkemesi'nin kararları var. Yüksek Mahkeme üyeleri sizden daha mı az biliyor bunları?'' dedi.

  Yine aynı küpür

  DYP ve DSP milletvekilerinin sözlü tartışmaları, DSP'li Akif Serin'in Çiller'in ağzından ''Tabi yalıda oturacağım'' sözünün yer aldığı gazete kupürünü göstermesi, tartışmaları daha da büyüttü. Milletvekilerinin tartışmasını, oturumu yöneten Başkenvekili Murat Sökmenoğlu, oylamayı başlatarak sona erdirdi.

  Yapılan oylamaya 369 milletvekili katıldı. Oylamada, 282 kabul, 85 ret, 2 çekimser oy kullanıldı.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, oylama sonrasında Başbakan Bülent Ecevit ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımıcısı Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ı kutladı. DSP milletvekileri de Bakanlar Kurulu üyelerinin oturduğu bölümün önünde uzun bir sıra oluşturarak Başbakan Bülent Ecevit'i kutladılar.(aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı