İZMİR HABERLERİ

Meclis'te görevden alma kavgası

DHA
11.06.2018 - 21:30 |Son Güncelleme :
DHA

 

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin Haziran ayı ilk birleşiminde, görevden alınan AK Partili belediye başkanları nedeniyle tansiyon yükseldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bizde telefon talimatıyla belediye başkanı değişmez. Bizi sadece isterse İzmirli değiştirir" dedi. Bunun üzerine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz ise, "Bu sizi ilgilendirmez. Zamanında genel başkanınıza ahlaksız, şerefsiz, namussuz bir şekilde kaset kumpası sonrasında istifa ettirenlere ses çıkarılmalıydı" diye yanıt verdi. Öte yandan mecliste Ramazan Bayramı nedeniyle 3 gün süresince ulaşımda yüzde 50 indirim kararı alındı.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Haziran ayı ilk birleşimine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlık yaptı. Toplantıda gündem maddeleri görüşüldü. Oturumda İZSU'nun 50 milyon euro, İZBETON'un da 136 milyon liralık kredi çekebilmesi için belediyenin garantörlüğünü öneren maddeler oylandı. Borçlanmaya dair maddeye AK Parti cephesinden itiraz geldi. AK Partili Meclis Üyesi İmet Tunç borçlanma le ilgili bilgi istedi. Tunç, "Yerin altında temiz su ile kirli su birbirine karışıyor. Bu parayı nerede ne için kullanacaksınız? Son 8 ay kalmışken bir seçim yatırımımı yapmak istiyorsunuz? Şimdiye kadar neredeydiniz?" dedi. Bu sözler, Meclis salonunda gerilimi tırmandırdı. Tunç'un sözlerine sinirlenen Kocaoğlu, "Şimdiye kadar da buradaydım. 14 senedir sadece alt yapı yatırımları yapıyorum. İZSU eğer şebeke yapmıyor diyorsanız, eleştiriyorsanız Menderes'te yapılan su şebekesinden dolayı ve Torbalı'da başımıza gelenlere bakar, belediyenin İZSU'nun çalışıp çalışmadığını anlarsınız. Ankara'ya, İstanbul'a bakarsınız" dedi.
Yapılanların seçim yatırımıyla alakasının bulunmadığını aktaran Kocaoğlu, sözü görevden alınan AK Partili belediye başkanlarına getirerek" İzmirli hemşerimiz yerel seçimde kimi seçeceklerini biliyor. Sizde belediye başkanı mı kaldı ya? Sen konuşuyorsun da siz de belediye başkanı yok ki. Ankara, İstanbul, Bursa gitti. Seçim yatırımı diye konuşuyorsunuz. Bizi İzmirli değiştirir. Bizde telefon talimatıyla belediye başkanı değişmez. Bizi sadece isterse İzmirli değiştirir" diye konuştu.
'SUÇU TELEFONA GÖREVDEN ALINANLARDA ARA'
Yapılanların  tamamının seçim yatırımı olduğunu savunan İmet Tun, şunları söyledi: "Bütçe seçim bütçesidir. Neden benzinlikte kredi sözleşmesi imzalıyorsunuz?" Kocaoğlu ise, "Sabah erkenden bir ilçemize gitmek durumundaydım. Arkadaşlar hazırladılar. Ben de yolda benzinlikte durup imzaladım. Suç mu işlemişim? Suç arıyorsan telefonla görevden aldığın belediye başkanlarında arayacaksın. Bende arayamazsın. Gücün de yetmez" diye konuştu. Kocaoğlu'nun sözleri, salondaki gerilimi yükseltti. AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, İZSU'nun kar eden bir kuruluş olduğunu, 50 milyon euro borçlanmasının gereksiz olduğunu, İzmirlilerin geleceğinin ipotek altına alınmaması gerektiğini belirtti. Kökoğuz, "Hiç alakası olmayan bir şekilde belediye başkanlarının görevden alınmasına getirdiniz konuyu. Bu sizi ilgilendirmez.  Zamanında genel başkanınız ahlaksız, şerefsiz, namussuz bir şekilde kaset kumpası sonrasında istifa etti. Ses çıkarılmalıydı. Zamanın milletvekili Birgül Ayman Güler ne dedi? 'Biz FETÖ'yle dirsek temasına girdik' dedi. İstifa konusu varsa siz edin. Ahlaksız, şerefsiz, namussuz terör örgütüyle dirsek temasına girdiniz" dedi.
'ONU DENİZ BAYKAL'A SORACAKSINIZ'
Karşılıklı açıklamalar, salonda CHP ve AK Partili üyelerin karşı karşıya gelmesine neden oldu. Aziz Kocaoğlu, "Sayın Ali Kökoğuz böyle bir savunma yapmak ihtiyacını duydu. Ona bir şey diyecek halimiz yok. Bugün kimin kimle ne iş yaptığını biliyoruz. Kim kiminle ortak, kim kime ne dedi, bu memleket 2002 yılından 2013 yılına kadar nasıl idare edildi, bunu herkes, Türkiye Cumhuriyeti, dünya biliyor. Kim ne istediniz de vermedik dedi, kim aldatıldık dedi, kandırıldım dedi?" deyince, Kökoğuz, "Pensilvanya'nın suçu günahı yok' dediniz. Youtube'da kayıtlı" dedi. Kocaoğlu, 'Kim dedi' diye sorunca, Kökoğuz, 'Deniz Baykal dedi' cevabını verdi. Bunun üzerine Kocaoğlu, "Onu Deniz Baykal'a soracaksınız. Bunlar bugün bu meclisin konusu değil" dedi. Kökoğuz, "Başka belediye başkanlarının da nasıl görevden alınacağı sizin konunuz değil" cevabını verdi. Açıklama yapan Kocaoğlu, "Güzel kardeşim, bizim söylemek istediğimiz şey şu; bizim İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda konuşmaya hakkı vardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 2 Mayıs 2011 tarihinde 700 polisle operasyon yapılmıştır. Biz İzmir'e EXPO'yu getirmek istediğimizde yine 22 Kasım 2011 tarihinde operasyon yapılmıştır. Arkadaşlarımız, üst düzey yöneticilerimiz tutuklanmıştır. 22 aya varan tutuklamalar yapılmıştır. Ben bu konuyu niye açtım? Seçilmiş belediye başkanını, dünyanın en büyük 10 kenti arasına giren belediye başkanını telefonla görevden alınması, Ankara belediye başkanının alınması ve dördüncü büyük kent Bursa Belediye Başkanı görevden alınmayacaktı. Görevden alıyorsan mutlaka bir suçu varsa onun savcılığa verilip aklanması gerekirdi" dedi.  AK Parti sıralarından "Siz yargıç değilsiniz, bu parti içi meseledir ve gece yarısı belediye başkanı değiştirmiş adamsın" sözleri üzerine gerginlik iyice arttı. CHP'li Sırrı Aydoğan ayağa kalkarak, AK Partilileri eleştirdi.  O sırada AK Partili İmet Tunç da ayağa kalktı. Birbirlerini 'Hadsiz' diyerek suçlayan CHP'li ve AK Partili meclis üyelerini, yine meclisteki diğer üyeler sakinleştirdi. Meclis'te üyeler arasındaki gergin anları izleyen Kocaoğlu ise şunları söyledi: "Değerli arkadaşlar hiç canınızı sıkmayın. Bir telaş içerisindeler" diye konuştu.
ÇEVİK BİR MEYDANI YİNE GÜNDEMDE
Toplantıda, Buca Çevik Bir Meydanı'nın adının değiştirilmesi konusu bir kez daha gündeme geldi. AK Partili Meclis Üyesi Paşa Çelebi, 28 Şubat sürecine ilişkin aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir'in de bulunduğu 103 sanığın darbe suçundan yargılandığını ve bu davada karar çıktığını anımsattı. Meydanın adının değiştirilmesini bir kez daha öneren Çelebi, "Sayın başkan siz bizden hep yargı kararı istiyordunuz. Alın size yargı kararı. Bu ismin yerine Ömer Halis Demir kardeşimizin ismini öneriyorum" dedi. Kocaoğlu da, "Ömer Halisdemir'in ismini her zaman her yere koyarız. O ayrı bir iş. Ben de kararı okuduğumda 'Paşa Bey gelecek bunu önerecek' dedim. Siz o önergeyi verin. Mahkeme kesinleşsin, benim ve sizin önergeniz birleşsin. Bu konu için söylemiyorum. En çok çekindiğim konulardan biri isim değiştirmek. 14 yıldan beri çok dikkat ediyorum" dedi.
'MAPUS ARKADAŞIYDIK'
Toplantıda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Çağlar Haspolat da şunları söyledi: "İZSU kredi borçlanması niye euroyla? Bilginiz var mı? Euro mu düşecek? İzmir Büyükşehir Belediyesi bu krediye garantörlük yapacak. İZSU bunu nerede kullanacak? Atık su bedelleri var ya. O nerede kullanılıyor? O bedelden kar ediyoruz. Kredi kullanmayalım. Yüzde 10 kar bırakıyoruz. Krediyi çekmesek iyi olur. AK Partili belediye başkanlarının görevden alınmasını gündeme getirdiniz. Performansını beğenmedik aldık. Parti içi meselemiz. Metal yorgunu dedik. Sayın başkan büyükşehirde operasyon yedik. Kalkıp o gün söyledim. Bunu yapan o zamanın paralel devleti şimdinin FETÖ'süydü. Bana herkes güldü. Size operasyon yapan polisler, emniyet müdürleri, savcılar, hakimler bugün içeride. Bunu siz de biliyorsunuz. Kocaoğlu ise, "Ben sana saygı duyuyorum" yanıtını verince  Haspolat da, "Eğer suçumuz olsaydı mahpus arkadaşıydık. Sizi yalnız bırakmayacaktım" açıklamasında bulundu. Çağlar Haspolat ayrıca Kocaoğlu'nun Fahrettin Altay- Narlıdere Metrosu'nun temel atma töreninde yaptığı, "Biz sizin göz bebeğiniz olmak istemiyoruz" açıklamasını hatırlattı. Bunun üzerine açıklama yapan Kocaoğlu da şunları söyledi, "Sümüklü diyen, itikadı zayıf diyen sizsiniz. İzmir koca bir köy diye kim söyledi? İzmirli hemşerilerim adına konuşuyorum" dedi. Haspolat bunun üzerine, "Herkes sizinle aynı fikirde değil. Biz İzmir'i de seviyoruz. İzmir ayrı bir cumhuriyet değil" dedi. Kocaoğlu da, "Orman ve Su İşleri Bakanımız, 'İzmir'in parasını tıkır tıkır gönderiyoruz' dedi. İzmir'in kanunen verilmesi gereken parasını göndermezsen o zaman bizi nereye bağlayacaksın? Bizi aya mı bağlayacaksın? Biz başka bir yer istemeyiz. 14 sene içerisinde biraz önce söylediklerim de söylendi. Ama biz kırdık, sardık, bugün arıtmada da İZSU yatırımlarında da, raylı sistemde de diğer bütün yatırımlarda da öncü olduk. İzmir'in belirli müddet elini yüzünü sildik, sümüklerini sildik. Şimdi göz bebeğimiz diyorlar. Ben lafımı direk söylüyorum. Siyasetçilere söylüyorum. Hangi zihniyet gelip sümüklü dediyse 10 sene sonra dönüp göz bebeğimiz dediyse ona söylüyorum" dedi.
BAYRAMDA ULAŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, ayrıca 3 günlük Ramazan Bayramı süresince kentteki ulaşım tarifesinde de indirime gitti. Buna göre; metro, otobüs, tramvay ve deniz ulaşımında kullanılan havaalanı, baykuş, bilet 35, aylık bilet ve üniversite yerleşke öğrenci tarifesi hariç tüm biletlerde yüzde 50 indirimli tarife uygulanacak. Belediyenin sorumluluğunda olan mezarlıklarda görev yapan araçlar ise ücretsiz olarak hizmet verecek.
 
Umut KARAKOYUN / İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Meclis'te görevden alma kavgası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:42
 • Güneş
  08:10
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı