Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis'te gensoru krizi

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01


  Muhalefet partilerinin ayrı ayrı verdiği gensoru önergelerinin gündeme alınıp alınmamasının yarın görüşülmesini isteyen iktidarın önerisi kabul edilmedi. DYP, görüşmenin yarın yapılması halinde önergeyi çekeceğini açıklamıştı.

  Danışma Kurulu, TBMM Başkanı Ömer İzgi başkanlığında saat 11.35'de toplandı. Yaklaşık 15 dakika süren toplantıya, ANAP Grup Başkanvekili İbrahim Yaşar Dedelek, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen, FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç, DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven ve TBMM Genel Sekreteri Vahit Erdem katıldı.

  İktidar partileri, FP'nin batık bankalarla ilgili gensoru önergesi ile tüm partilerin ortaklaşa verdiği dış politika konusundaki genel görüşme önergesiyle birlikte DYP'nin ekonomik durumla ilgili gensoru önergesinin de yarın görüşülmesini teklif ettiler. Ancak bu teklif, muhalefetin itirazı nedeniyle kabul edilmedi.

  DYP önergeyi geri çekecekti

  DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, Danışma Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, iktidar partilerinin gensoru önergelerinin gündeme alınmasına ilişkin görüşmenin yarın yapılmasındaki ısrarının, önergeleri oldu bittiye getirmek istemesi olarak değerlendirmiş ve görüşmenin yarın yapılması halinde önergenin geri çekileceğini belirtmişti.

  Güven, danışma Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ''Gensoruların içeriğinin aynı olduğunu savunuyorlar, ama hiç yakınlık yok. Ekonomik kriz başkadır, bankalar başkadır. Biz gensoruya hazırız ama iktidarın tavrı işin önemini ortadan kaldırmaya yöneliktir'' dedi.

  Güven, Türkiye'de denetimden kaçan bir hükümet bulunduğunu savunarak, ''Denetim günlerinde de denetimi kısıtlayarak vatandaşın doğruları görmesi engelleniyor. Bir çırpıda işi bitirmek niyetleri vardır. Bu da demokrasiye olan inançlarının en güzel göstergesidir'' diye konuştu.

  ''Gensorular hükümeti riske sokar mı?'' şeklindeki bir soruya karşılık olarak, milletin gerçekleri öğrenmesinin önemine değinen Güven, ''350 milletvekiline sahip hükümeti riske sokar mı? Ama belli de olmaz. Milletvekillerinin sağduyusuna bazen de güvenmek gerekir'' dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı