Gündem Haberleri

  Meclis'te asker aritmetiği

  Hürriyet Haber
  29.08.2006 - 15:57 | Son Güncelleme:

  Lübnan'a asker gönderme tezkeresi öncesinde TBMM'deki sandalye dağılımına bakıldığında, bugün 355 milletvekili olan AKP'nin, 81 milletvekili fire verse de tezkereyi Meclis'ten geçirebileceğini ortaya koyuyor. Duygusal faktör hesaba katılmadığında ortaya bu sonuç çıksada bugün itibariyle AKP'de 20-25 civarında tezkereye karşı bir gruptan söz ediliyor.

  Halen 4 milletvekilliğinin boş olduğu TBMM'de toplam 546 milletvekili bulunuyor. AKP'nin 355 sandalyesi olduğu gözönüne alındığında, bağımsızlar da dahil olmak üzere muhalefet blokunun elinde de 191 milletvekili var.

  Bu durumda tezkere oylamasına, en fazla 546 milletvekili katılabilecek. TBMM Başkanı Bülent Arınç tezkere kararınının görüşeleceği birleşimi yönettiğinde ise salonda oylamaya katılabilecek maksimum vekil sayısı 545'e düşecek.

  Yurt dışına asker gönderme kararıyla ilgili Anayasa ve TBMM İçtüzüğünde, oylama usulü hakkında getirilen kurallarda nitelikli çoğunluk gibi bir koşul bulunmasa da en uç nokta düşünüldüğünde, 545 milletvekilinin katılması halinde kabul oylarının 273'ü bulması gerekecek. Bu durumda, Arınç dışında 354 milletvekili bulunan AKP, tezkereyi kabul ettirebilmek için en fazla 81 fire verebilecek. Aksi takdirde tezkere reddedilmiş olacak.

  AKİF GÜLLE DIŞINDA TAM KADRO

  Öte yandan, kısa süre önce çok ciddi bir trafik kazası geçiren ve halen fizik tedaviyle yürüme egzersizleri yapan Genel Başkan Yardımcısı Amasya Milletvekili Akif Gülle dışında AKP'nin tam kadro oylamaya katılacağı belirtiliyor.

  1 MART'I DÜŞÜNÜNCE ÇEKİMSER'CİLER NE YAPACAK?

  Ancak 1 Mart Tezkeresi için yapılan oylamada 264 kabul oyuna karşın 250 ret ve 19 çekimser oy kullanılmıştı. Kabul oyları ret'ten fazla olsa da toplantıya 533 milletvekili katılmış olduğu için bu oylamada saltçoğunluğu oluşturan 267'ye ulaşılamadığından tezkere reddedilmişti. Hatta bu nedenle oylama sonucu önce tezkerenin "kabul edildiği" şeklinde ilan edilmiş, CHP'nin itirazı üzerine oylamaya katılanların saltçoğunluğu hesabı yapılarak tezkerinin "kabul edilmediği" şeklinde düzeltilmişti. Anayasa Mahkemesi'nin bir güvenoylaması nedeniyle aldığı karar uyarınca, çekimserler de hesaba katıldığı için sadece kabul oylarının ret'ten fazla olması yeterli sayılmıyor.

  1 Mart'taki tezkere için CHP yurt dışında bulunan milletvekillerini de TBMM'ye çağırmıştı.

  TBMM'deki sandalye dağılımı ise şöyle:

  "AKP: 355, CHP: 154, ANAVATAN: 21, DYP: 4, SHP: 2, HYP: 1, Bağımsızlar: 9, Boş: 4"

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı