Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis'te 4 yıldızlı irade tartışması

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.07.1999 - 00:01

  FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın, Parlamento’nun, ‘4 yıldızlı iradenin vesayeti altında’ olduğunu söylemesi Meclis'te gerginlik yarattı. Milletvekilleri tepki gösterince de Ilıcak, ‘‘Ben size ayna tutuyorum. Milli iradenin vesayet altında tutulmasını arzu etmiyorum. Parlamento üzerindeki üstün irade yok olduğu zaman gerçek irade hakim olacak’’ dedi.

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı dün Genel Kurul'da kabul edildi. Yasaya göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na seçimle gelen asil üyeler, bu görevleri süresince başka bir iş ve görev alamayacaklar.

  Kurul üyelerinin Yargıtay ve Danıştay'daki kadroları ile ilgileri kesilmeyecek. Üyelere verilecek ek tazminat, Adalet Bakanlığı, aylık ve diğer ödenekler de kadroların bulunduğu kurumca karşılanacak.

  ILICAK GERGİNLİK YARATTI

  FP'li Ilıcak, yasa üzerinde konuşurken, ‘‘Parlamento’yu, 4 yıldızlı iradenin vesayetinden kurtarmak amacıyla sizlere destek vermeye hazırız’’ sözleriyle milletvekillerinden tepki gördü. Bir şeyin üstünü örtmekle sonuca ulaşılamayacağını belirten Ilıcak, şunları söyledi:

  ‘‘312. madde değişsin diyoruz, Bakan'a gittiğimizde ‘Konjonktür uygun değil' diyor. Kimlerin, ne şekilde Parlamento'ya müdahale ettiği, hepimizin olduğu gibi milletin de malumu. Bu Parlamento'nun çoğu milliyetçi muhafazakar. Çoğu üniversitelerde başörtüsü zulmü sona ersin istiyor. Ancak irade aşılarak sonuca ulaşılamıyor. MHP'li arkadaşlarımız komisyonlarda bizim gibi düşündüğü için bizimle hareket edip, farklı karar alıyor. Sonra bazı iradelerin isteği ile farklı karar çıkıyor.’’

  MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ

  Milletvekillerinin yeniden tepki göstermesi üzerine Ilıcak, ‘‘Ben sizin yüzünüze ayna tutuyorum. Milli iradenin vesayet altında tutulmasını arzu etmiyorum. Parlamento üzerindeki üstün irade yok olduğu zaman gerçek irade hakim olacak’’ dedi.

  Ilıcak’ın ardından söz alan ANAP Grup Başkanvekili Murat Başesgioğlu, ‘‘Bir milletvekilinin şahsi problemi olabilir. Ama şahsi problemini Parlamento’ya mal etmeye hakkı yok. Hiçbir üstün irade Parlamento’nun üzerinde değildir’’ dedi. MHP Grup Başkanvekili Ömer İzgi de, Ilıcak'ın MHP'li milletvekillerinin hükümet ortakları ile farklı düşünceye sahip olduğuna ilişkin sözlerini yalanladı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı