Meclis'i sökerken bile soydular

Hürriyet Haber
28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.03.1998 - 00:01

Emlak Bankası Teftiş Kurulu, Meclis Genel Kurul inşaatında şimdiye kadar gizli kalan yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı. Banka müfettişleri Emlak Konut'ta yaptıkları teftiş sonucu hazırladıkları raporda, eski Genel Kurul Salonu'nun sökümü için, sanki iki iş yapmış gibi, Mesa ve Nurol firmasına iki kez ödeme yapıldığını belirledi. Müfettişler raporun sonuç bölümünde, Emlak Konut'un bu işte, ‘Azami itina, randıman ve ekonomi ilkeleri içinde hareket etmediği’ kanaatine vardı.

Emlak Bankası Teftiş Kurulu'nun hazırladığı 23 Mart 1998 tarih ve 35/8 sayılı inceleme raporu, Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı imzasıyla, önceki gün yolsuzluk iddialarını araştıran Meclis Komisyonu'na gönderildi. İhalenin tüm aşamalarını inceleyen müfettişler, maliyetin çok yüksek olmasının yanında, Mesa-Nurol ortaklığına mükerrer ödeme yapıldığını da belirledi.

İnşaat Yolsuzluğunu Araştıran Meclis Komisyonu üyesi İnşaat Mühendisi CHP'li Ahmet Küçük, ‘‘Bu işte tam anlamıyla bir organize soygun olmuş’’ dedi. Emlak Bankası Teftiş Kurulu Teknik Müfettişleri Gökhan Yıldızhan ve Ali Cenk Dönmez tarafından hazırlanan raporda şöyle denildi:

Muhammen bedel tesbitinin yapılmadan ve keşif hazırlanmadan ihaleye çıkıldığı, böylece yüklenici adayları tarafından verilen tekliflerin hiçbir rayiçle kıyaslanmayıp piyasadan soruşturulmadığı belirlenmiştir. Sözleşmeye göre, ihalenin proje müellifi (mimarı) ile organize olarak yapılması gerekirken, proje mimarının ihaleye davet edilmesini önerdiği Kutlutaş, EMT A.Ş. ve Koray İnşaat şirketlerinin ihaleye çağrılmadığı belirlenmiştir.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı