Gündem Haberleri

  Meclis'e 25 yaş

  Hürriyet Haber
  13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP seçim bildirgesinde, milletvekili yaşanın 30'dan 25'e indirileceği vaadedildi. Başbakan Ecevit'in açıkladığı bildirgede, üniversite sınavının kaldırılacağı, işsizlik sigortası uygulamasına başlanacağı belirtiliyor.

  Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin seçim bildirgesini tanıtmak için dün ilk kez bir lüks oteli tercih etti. Hilton Oteli'nde açıklanan Seçim Bildirgesi'nde şu ana başlıklara yer verildi:

  YÜRÜTME ERKİ

  Demokrasinin iyi işlemesi için katılımcılık ilkesi esas tutulacak. 8 Şubat'ta yapılan Ekonomik ve Sosyal Konsey'de bunun için ilk adım atıldı.

  MİLLETVEKİLİ YAŞI

  Örgütlü toplum kesimlerinin TBMM'ye girmeleri için Anayasa'nın 82. maddesini kaldırmak için girişimde bulunulacak. Milletvekili yaşı 30'dan 25'e düşürülecek.

  DGM YAPISI

  Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin yapısını değiştirmek için gerekli Anayasa değişikliğini gerçekleştirme girişiminde bulunulacak. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda Adalet Bakanlığı'nın yetkileri sınırlandırılacak.

  ADLİ KOLLUK

  Yargı sistemindeki aksaklıklar ve soruşturma kanallarının tıkanıklığını gidermek için adli kolluk gücü kurulacak. Ya da savcıların soruşturmalarda daha etkin olmaları sağlanacak.

  KALKINMA KÖYLÜDEN

  Köy-kent düzenlemesiyle birbirine yakın köyler arasında işbirliği ve eşgüdüm sağlanacak. Altyapı hizmetlerinin ve sosyal hizmetlerin tüm köylülere düşük maliyetle ulaşması sağlanacak ve köylüler kentlerdeki olanaklara yerlerinden olmaksızın kavuşabilecekler.

  ADALETLİ YEŞİL KART

  Etkili ve kapsamlı bir sağlık düzeni kurulacak ve yeşil kart yöntemi daha adaletli ve yararlı duruma getirilecek.

  ÜNİVERSİTE SINAVI

  Açık öğretimle örgün üniversiteler arasında işlevsel bağlantı kurulacak, açık öğretimin niteliği en yüksek düzeye ulaştırılacak. Üniversite sınavlarına gerek kalmayacak.

  KADINLARA EĞİTİM

  Kadınların eğitimi için bir seferberlik başlatılacak. Toplum yaşamı ve siyasetteki etkinliği artırılacak.

  KAMUDA DEVRİM

  Kamu yönetiminin özlük haklarını iyileştirirken, kamu yönetiminin niteliği yükseltilecek. 56. Hükümetin getirdiği tüm kamu görevlilerinin ÖSYM sınavından geçerek işe alınması kuralı sürdürülecek.

  İŞSİZLİK SİGORTASI

  SSK'nın sorunlarını çözecek reform tasarıları öncelikle ele alınacak. Sosyal güvenlik haklarında eşitlik sağlanacak. İşsizlik sigortası uygulanmaya başlanacak.

  ÜRETİM VE DIŞSATIM

  Üretici ve tüketicilerin etkin katılımıyla pazar ekonomisinde tekelleşme ve kartelleşme önlenecek.Yerli malı kullanımı özendirilecek.

  ÖZÜRLÜLERE MESLEK EĞİTİMİ

  Özürlülerin meslek ve sanat eğitimi yaygınlaştırılacak.

  YEREL YÖNETİMLER

  Yetkilerin merkeziyetçiliğini önleyici yerel yönetimler reformu gerçekleştirilecek.

  AB'NİN KARIŞMASI ÖNLENECEK

  Avrupa Birliği'nde üyelik hakkı savunulacak ama bu örgütün içişlerine ve dış sorunlara karışması önlenmeye devam edilecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı