Gündem Haberleri

  Meclis, uzlaşma krizinde iyimser

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanı ile hükümet arasındaki sıkıntının Meclis çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi. Parti temsilcileri de, sıkıntının kısa sürede aşılacağını umuyor.

  Akbulut, ‘‘Tabii bu hususlar sıkça tekrarlanırsa Meclis çalışmaları arzu edilen süratte olmaz, ama ben böyle birşey beklemiyorum’’ dedi.

  DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen, ‘‘Bu krizde hükümet yoluna devam edebilir mi?’’ şeklindeki soruya, ‘‘Tabii devam edecek, etmemesi için bir neden yok. O kriz de çözülecek’’ yanıtını verdi.

  MHP Grup Başkanvekili Ömer İzgi, krizin uzlaşma yoluyla aşılabileceğini belirterek, ‘‘Hükümetin tepesi ile icra organı arasında böyle anlayışsızlıklar sıksık ortaya çıkarsa icra organının yapacağı işlerde tıkanıklığa yolaçılır. İnşallah bu aşılır’’ temennisinde bulundu.

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan ise sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inandığını söyledi. Aslan, ‘‘Cumhurbaşkanımız zaman zaman Bakanlar Kurulu'na başkanlık ederek, siyaset dünyası ile kaynaşmalı. Böylece diyalog yolu açılır, bu mesele çözülür’’ dedi. Cumhurbaşkanı'nın istifaya zorlanmasına ilişkin bir soruya ise Aslan, ‘‘Bizim mevzuatımızda öyle bir hüküm yok. Cumhurbaşkanı'nın istifa ettirilmesi veya istifaya zorlanması bana göre sadece duygusal tepkilerdir, gerçekleşecek bir olay değildir’’ yanıtını verdi.

  FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç, Sezer'in kararnameler konusunda ilkeli ve kararlı davrandığını belirtti. Arınç, ‘‘Cumhurbaşkanı'nın kararnameleri imzalaması görevi değil, yetkisi olduğuna inanıyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı