Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis üzerine düşeni yapmadı

  Hürriyet Haber
  12 Aralık 2009 - 00:44Son Güncelleme : 12 Aralık 2009 - 00:44

  İSVEÇ’te bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin DTP’nin kapatılması kararı üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

  “Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’ın da ifade ettiği gibi, üzerine düşen görevleri, gerek Anayasa değişikliği olarak, gerekse yasal değişiklik olarak yerine getirmeyen TBMM’dir diye düşünüyorum. O bakımdan siyaset kurumunun zemini olan TBMM’nin, Türkiye’nin bu görüntülerden kurtulması için üzerine düşenleri kısa sürede yapması gerekir diye düşünüyorum. Türkiye’nin bu görüntüden kurtulmasının yolu, siyasetçilerin ve parlamentonun demokratik standartları, özellikle siyasi partilerin özgürlük alanının genişletecek yasal düzenlemeleri yapmasından geçmektedir.’’

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “İki yılı aşkın bir mesai sonrası Anayasa Mahkemesi DTP’nin terör ve şiddetle ilişkisi ve bölünmez bütünlük aleyhindeki faaliyetlerin odağı olduğunu tespitinde bulunarak bu partinin temelli kapatılmasına karar vermiştir. Bu kararda dikkati çeken bir husus, 2 DTP’li milletvekilinin milletvekilliği düşürülerek siyasi yasak kapsamına alınması olmuştur. Bu milletvekilleri dahil 37 DTP yöneticisine siyasi yasak yaptırımı uygulanmıştır. Yüce Mahkeme’nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır.”

  CHP sözcüsü Mustafa Özyürek: Hukuki açıdan başka bir kararın verilmesinin zor olduğunu herkes söylüyordu. Terörle yandaş olan bir parti kabul edilemez. Yasalarımız açısından da böyle Avrupa’da da böyle, AİHM kararları da böyle. Anayasa Mahkemesi’nin kararı hukuki açıdan yerinde, doğru bir karardır. AİHM kararlarıyla da uygunluk gösterir. Tepkiler huzuru bozacak nitelikte olursa bu hükümetin görevidir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı