ANKARA HABERLERİ

Meclis’te ‘ihale’ tartışması

Mert Gökhan KOÇ
09.09.2015 - 15:40Son Güncelleme :

Büyükşehir Meclisi’nde, CHP’li Doğan Yılmazkaya ile AK Parti’li Ali İhsan Ölmez arasında geçen ‘asfalt ihalesi’ tartışmasında, tansiyon bir anda yükseldi. Yılmazkaya, Büyükşehir’in asfalt ihalesini 5 yıldır aynı firmaya verdiğini belirterek, “Bu firmanın dışında başka firma yok mu?” dedi. “Peşkeş çekmekle itham ediyorsun” diyen Ölmez, sert yanıt verdi: “Yüreğin varsa ihaleyi sen al. Defteri açarsam sokağa çıkamazsınız.”

Mert Gökhan KOÇ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki gün başlayan eylül ayı olağan toplantısına, Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez ile CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya arasında yaşanan ‘asfalt ihalesi’ gerginliği damga vurdu. Yılmazkaya, ihalenin yıllardır aynı firmaya verildiğini savunurken, Ölmez, Yılmazkaya’nın Büyükşehir’i ihaleyi peşkeş çekmekle suçladığını söyleyerek “Defteri açarsam sokağa çıkamazsınız” şeklinde sert cevaplar verdi.
Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Yılmazkaya, Ankara’nın güncel sorunları hakkında konuştu. Hafriyat ihalesi konusuna değinen Yılmazkaya, “Meclis kararıyla hafriyat işini ANFA’ya verdik. ANFA şirketi bunu üçüncü şahıs olarak Osmanlıspor’a verdi. Osmanlıspor’un Ankara Büyükşehir Belediyesi ile organik bir bağı var mı? Osmanlıspor’a ayrıcalık nereden kaynaklanıyor? Hafriyattan belediyeye gelmesi gereken yıllık rakam en az 150 milyon TL’dir. Bu para nereye gidiyor?” diye tepki gösterdi.

SÖĞÜT İNŞAAT’LA BAĞ MI VAR?

Büyükşehir Belediyesi’nin yol yapımları için Söğüt İnşaat’la yaptığı ancak Kamu İhale Kurumu tarafından saydamlık ve rekabetin sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edilen 1.9 milyar TL’lik ihale ile ilgili de konuşan Yılmazkaya, “Söğüt İnşaat’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ile organik bir bağı var mı? 2009’dan beri altyapı ihaleleri tek firmaya veriliyor. Açık ihalede bu kadar ön koşul olmaz. İnanın karayollarında bile bu kadar büyük boyutlu ihale yok” dedi. Ulus Tarihi Kent Merkezi projesi için Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan acele kamulaştırma kararını da eleştiren Yılmazkaya, “Bunun gerekçesinin açıklanması lazım” diye konuştu.

DAVALARIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ

Yılmazkaya’nın eleştirilerini, Ulus Tarihi Kent Merkezi projesindeki acele kamulaştırma kararından başlayarak cevaplayan Ölmez, “CHP’nin bugüne kadar siyaset yapma biçimi asla değişmiyor ve başladığı şekilde de sürüyor. Melih Bey’in bir sözü var, ‘CHP ne yapar ne de yaptırır’. Niye gecikiyor diyorsanız, sebebi sizsiniz. Bakanlar Kurulu kararı ile açtırdığınız davaların önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.
Ölmez’in yol yapım çalışmaları için yapılan ihaleye yönelik eleştirilere verdiği cevaplar sırasında ise tansiyon yükseldi. Karşılıklı bağrışmaların yaşandığı tartışmada “İhale veriliyor diyorsunuz, hiçbir kuvvet kimseye ihale vermez” diyen Ölmez ile Yılmazkaya arasında şu diyaloglar yaşandı:

DELİKANLIYSAN GİDER TEKLİFİ VERİRSİN

ÖLMEZ: Kullandığın o çirkin cümleleri de iade edeceğim. Bu cümleleri kuramazsın. Ayıptır, kullandığınız cümlelere dikkat edeceksiniz. Şartnameye girmiş almıştır, birine ihale vermek namertliktir.
YILMAZKAYA: 5 yıldan beri bir firmaya ihale veriliyorsa orada bir sorun var demektir.
ÖLMEZ: Daha delikanlıysan gider teklifi verirsin ve sen alırsın. Cümlelerinize dikkat edeceksiniz.
YILMAZKAYA: O zaman neden iptal edilmiş ihale?
ÖLMEZ: Git yüreğin yetiyorsa sen al. Bu defteri açtığımda siz sokağa çıkamazsınız.
YILMAZKAYA: Böyle tehdit olur mu?
ÖLMEZ: Sen yaşına başına bakmadan ihaleyi peşkeş çekmekle itham ediyorsun. Verildi cümlesinde neyi kastettin açıkça söyle.
YILMAZKAYA: 5-6 yıldır her yapılan ihaleye tek firma giriyor. İhale şartnamesi nasıl hazırlanıyor. 2015’teki ihalede şartnamede tek firma girebildi ve Söğüt İnşaat’a ihale verildi. Diğer firmalar tarafından itiraz edildi ve bozuldu. Gerekçeyi söyleyin Meclis duysun.
ÖLMEZ: Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Siz usül ve nezaket hatası yapıyorsunuz, verildi diyorsunuz. Çankaya Belediyesi’nin Türk bayrağı alım ihalesinde iş bitirme belgesi CHP Genel Merkezi Genel Saymanlığı’ndan verilmiştir. Başkasının evini taşlıyorsan kendi evinin camdan olduğunu unutmayacaksın. Sizin merkezinizin verdiği iş bitirme belgesi sahtedir. Yürekli olsanız ima ettiğinizin arkasında durursunuz.
YILMAZKAYA: 5 yıl bu belediyede ihaleleri bir firma alıyor dedim. Bu firmanın dışında Ankara’da Türkiye’de başka firma yok mu? Soruyu niye başka yerlere çekiyorsunuz?
ÖLMEZ: Ben gerizekalı değilsem bir şey ima ettiğinizi anlayacak seviyedeyim. Yürekli olup bu kollanıyor diyemeyip imada bulunuyorsunuz. Varsa adam gibi gücü yeten işadamı, gelir bunu kırar ıskartaya atar.

TÜRKMENLERE YARDIM YAPILACAK

Sert tartışmanın ardından diğer gündem maddelerine geçildi. Meclis toplantısında sunulan önergeyle, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği’nin yardım talebine ilişkin Dışişleri Bakanlığı yazısı okundu. Önergede, Irak’ta IŞİD tehdidinden dolayı göç etmek zorunda kalan Türkmenler için kurulan Kerkük/Yahvaya kampında yaşayan 450 ailenin temel gıda malzemelerine ihtiyaç duyduğu ve bütçe imkanları dahilinde destek sağlanmasının yararlı olacağı belirtildi. Önerge oybirliğiyle kabul edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Meclis’te ‘ihale’ tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı