Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis, Sezer'in süresini de kısaltabilir

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'nun gündeminde cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin daraltılmasının da olduğunu ve önümüzdeki günlerde toplanacaklarını açıkladı. Sezer, her fırsatta cumhurbaşkanının yetkilerinin daraltılması gerektiğini belirtirken, Yalçınbayır, zaten bunun gündemlerinde olduğunu belirtti.

  Yalçınbayır, ‘‘Cumhurbaşkanının yasama, yürütme, yargı ve seçimle ilgili yetkileri azaltılacak. Cumhurbaşkanının tek başına yaptığı tasarruflar var. Bunlara yargı yolunun açılması getirilecek. Atama yetkisi kısıtlanacak. Cumhurbaşkanının seçimlerle ilgili de geniş takdir yetkisi var. Bunlar da azaltılacak’’ dedi.

  Yalçınbayır, cumhurbaşkanının 7 yıllık görev süresinin de yeniden ele alınacağını ve bu sürenin 5 yıla indirilebileceğini vurgulayarak, ‘‘Ben Sayın Sezer'in bu değişikliğe bile imza atacağına inanıyorum. Bu kimseye özel değil. Bir sistemle sorun halledilecektir’’ diye konuştu. Cumhurbaşkanının yasaları Meclis'e geri gönderme yetkisine de dikkat çeken Yalçınbayır, şunları söyledi:

  ‘‘Cumhurbaşkanı çok maddeli bir yasada, bir madde için bütün yasayı geri gönderiyor. Bu yüzden öğrenci affı çıkmadı. Yapılacak Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanına sadece aykırı bulduğu maddeyi geri gönderme hakkı tanınabilir. Meclis sadece o maddeyi yeniden görüşür. Anayasa'nın 89 ve 104'üncü maddelerinde de geniş yetkiler var. Bunlar da ele alınacak.’’

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı