Meclis onayladı, rüşvet uluslararası suç oldu

Hürriyet Haber
03 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Şubat 2000 - 00:01

TBMM ‘‘Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Verilen Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi’’ni onayladı. Bu onayla birlikte Türkiye'de de rüşvet ‘‘uluslararası suç’’ olarak kabul edildi.

TERÖR ve uyuşturucudan sonra ‘‘rüşvet’’ de uluslararası suç olarak TBMM'de onaylandı. Bundan böyle yabancı devletlerin kamu görevlilerine rüşvet veren Türklerde, suç işlemiş sayılacak.

TBMM'nin önceki gün sessizce onayladığı ‘‘Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Verilen Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi’’, rüşvetin, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yapısını bozduğu gerekçesiyle hazırlandı. Sözleşmenin gerekçesinde, ‘‘Ticari işlemlerde rüşvet, serbest pazar şartları altında rekabeti ortadan kaldırmakta, dolayısıyla gelişmiş pazarlar oluşamamaktadır. Bunun sonucu olarak yeterli yatırım yapılmamakta ve toplumun genel ekonomik gelişmişliği düşük bir seviyede kalmaktadır’’ deniliyor.

17 Aralık 1997 tarihinde Paris'te imzalanan sözleşmeyle, uluslararası ihalelerde ‘‘komisyon’’ adıyla yapılan ödemeleri de yasaklıyor. Sözleşmede, ‘‘Komisyon kisvesi altında verilen rüşvetin masraf olarak gösterilme olanağının bulunduğu çeşitli ülkeler, iç mevzuatlarında gerekli değişiklikleri yapmaya başlamıştır’’ deniliyor. Sözleşmede, Avustralya, Avusturya, Almanya, Fransa, Lüxsemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre'de komsiyon adıyla ödenen rüşvetin, vergiden düşüldüğü belirtilerek bu ülkelerin, şimdi bu düzenlemeyi kaldırdığı bildiriliyor. Sözleşmeyle rüşvet vermek uluslararası suç haline gelirken, rüşvet alma her ülkenin kendi iç mevzuatına göre cezalandırılması hükmü getiriyor.

TBMM'nin onaylamasıyla yasa niteliği kazanan sözleşmeye göre, ‘‘yabancı bir devletin memuruna rüşvet veren kişi, kendi ülkesinde (Türkiye'de de) kendi devlet memuruna rüşvet veren kişi gibi’’ etkili, orantılı, caydırıcı ve hapis cezasını da içeren cezalarla cezalandırılacak. Tüm OECD ülkelerinin imzaladığı sözleşme, her ülkeye, vatandaşlarının yabancı ülke memurlarına rüşvet vermesine karşı önlem alma yükümlülüğü de getiriyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı