Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis kuleye tamam dedi

  Hürriyet Haber
  07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, Çamlıca Tepesi’ne yeni bir TV kulesi inşasına karar verdi. Belediye Meclisi’nin son iki toplantısında yeni TV kulesinin kent için bir gereksinim olduğunda ısrar eden üyeler, kentin kuşbakışı izlenmesi, lokanta ve kafelerinde dinlenip, eğlenilmesi gibi sosyal içerikli etkinliklere de mekan olabileceğini vurguladılar.

  Büyükşehir Belediyesi’nin, Çamlıca Tepesi’ne dev bir TV kulesi inşa ettirerek, tüm yayınların bu kulenin anteninden yapılması konusundaki proje 7 yıldan beri gündemde. Çamlıca Tepesi’ndeki özel TV kulelerinin oluşturduğu görüntü kirliliğinin önlenmesi, tüm yayınların tek antenden gerçekleştirilmesi için Nurettin Sözen'in belediye başkanlığı döneminde bir proje hazırlandı. Sözen, görev süresinin son yılında yeni TV kulesinin temelini törenle attı. Tayyip Erdoğan göreve başladığında proje iptal edildi. Sözen döneminde açılan temel çukuru, yağmur sularıyla gölete dönüştü.

  Ali Müfit Gürtuna döneminde proje yeniden hazırlatıldı. Eski projeye göre daralarak yükselen, tepe noktasına doğru dairesel genişleyerek TV, radyo vericileri ile restoran katına dönüşen kule, yeni projede uzay üssü görüntüsü kazandı. Yeni TV Kulesi’nin yüksekliği en çok 174 metreyi bulacak. Kule üzerinde TV, radyo ve telsiz vericileri ile mağaza, büfe, cafe-bar, fastfood, restoran, spor, sağlık, güzellik merkezleri ve her türlü eğlencenin yer alacağı iki küresel mekan yer alacak. Çevresinde geniş bir otoparkın da yer alacağı kule içinde büro katları da bulunacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı