Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis ikna komitesi

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçları konusunda bir alt komisyon kurdu. Komisyon Başkanı Hüseyin Akgül, cezaevlerindeki mahkumları eylemlerinden vazgeçmeleri için ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, cezaevlerindeki gelişmeler üzerine olağanüstü toplandı. Komisyon Başkanı Akgül, toplantının ardından yaptığı açıklamada, DSP'den Tunay Dikmen, MHP'denAli Keskin, ANAP'tan Miraç Akdoğan, FP'den Mehmet Bekaroğlu ile DYP'den Kamer Genç'in oluşturduğu alt komisyonun ilk toplantısı için bugün biraraya geldiğini bildirdi.

  İnsanların en kutsal hakkı olan yaşam hakkının kendisi istese bile feda edilemeyeceğini kaydeden Akgül, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüleri ikna etmeye çalışacaklarını belirtti. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, gerekli tasarılar yasalaştıktan sonra F tipi cezaevlerine nakillerin başlayacağı yolundaki açıklamalarından sonra açlık grevleri ve ölüm oruçlarının sürdürülmesi için bir neden kalmadığını bildiren Akgül, ''Artık ikna olacakları kanaatindeyim'' dedi.

  Cezaevlerindeki eylemlerin günlerdir sürdüğünü anınsatarak, ''Geç kaldığınızı düşünüyor musunuz?'' diye soran bir gazeteciye Akgül, ''Bize intikal eden birşey olmamıştı, ama ben geç kalındığı kanaatiyle toplantı çağrısı yaptım'' dedi.

  Bir gazetecinin cezaevlerinde ölümlerin başlamak üzere olduğunu bildirmesi üzerine de Akgül, ''60 günden önce ölüm olmuyor. Enteresan birşey, tedaviyi kabul etmiyorlar. Biz onları ikna etmeye çalışacağız'' karşılığını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı