Meclis gurbetçilerden para alanları araştıracak

Hürriyet Haber
25.10.2005 - 17:45 | Son Güncelleme:

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından para toplayan holdinglerle ilgili kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika'da ayrı ayrı inceleme yapacak 4 alt komisyon kurma kararı aldı.

AK Parti Ankara Milletvekili Telat Karapınar'ın başkanlığında toplanan, Bazı Girişimcilerce Holding Adı Altında Gerçekleştirilen İzinsiz Halka Arz Yoluyla Tasarruf Sahiplerinin Mağduriyetine Yol Açılmasının Neden ve Sonuçlarıyla Bu Süreçte SPK'nın Sorumluluğunun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını bugün de sürdürdü.

Alınan bilgiye göre, komisyon, çalışmalarını sürdürmek için 1 ay daha ek süre istenmesini kararlaştırdı. Ayrıca, Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika'da ayrı ayrı inceleme yapacak 4 alt komisyon kurulmasına karar verdi. Komisyon Başkanlığı, yurtdışına gitmek için Meclis Genel Kurulu'ndan onay isteyecek.
Ayrıca, Adana Cezaevi'nde tutuklu bulunan Endüstri Holding'in eski yönetici Mustafa Ertekin'i dinleyen komisyon üyeleri bilgi verdi. Ertekin, ifadesinde ortaklarını suçlarken, “yurtdışından 200 milyon Mark topladıklarını, kendilerine para toplamada aracı olan kişilere de yüzde 3 komisyon verdiklerini” söylemişti.

SPK'NIN İSTEMİ

Komisyona bilgi veren bazı holding yöneticilerinin, “SPK görevlileri ile bazı kamu görevlilerine rüşvet verdikleri” yönündeki iddialarının basında yer alması üzerine SPK Başkanlığı, Komisyona başvurarak, bu yöndeki bilgi ve belgeleri istemişti.
Komisyon, SPK'nın bu isteğini “rapor yazılıncaya kadar yerine getirmeme” karını da aldı.
Bu arada, “rüşvet” iddiasında bulunan holding yöneticilerinin, Komisyona şimdiye kadar herhangi bir belge vermedikleri öğrenildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı