Gündem Haberleri

  Meclis göreve

  Hürriyet Haber
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensuplarının her zamankinden daha zor koşullarda görev yapma çabasında olduğunu hatırlatarak, “Çalışan gazetecilerin sorunları ve basın özgürlüğü” için TBMM’yi göreve çağırdı. Açıklamada şöyle denildi: “Ne çalışan gazetecilerin sorunları ne de halkın doğru, yansız bilgilenme hakkını sağlayacak basın özgürlüğü, gazetecileri, yazarları tutuklayarak terörist ilan ederek çözülebilir. Düşünceyi ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etme olanağı yoktur. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, çalışan gazetecilerin sorunlarına ve basın özgürlüğüne ivedi olarak çözüm bulunması için TBMM’yi göreve çağırıyoruz.”
  Editoryal bağımsızlık yok
  Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) parlamentoya şu sözlerle çağrı yaptı: “Ülkemizde gazeteciler sansür ve otosansürün etkisi altındadır. Tutuklamalar, davalar ve soruşturmalarla yaratılan korku ortamı, siyasi iktidarların tehditleri karşısında, çok sayıda basın emekçisinin işten atılması, gazetecilerin özgürce çalışabilmek koşullarını ve editoryal bağımsızlığını ortadan kaldırmaktadır. Parlamentoyu, basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm yasal düzenlemelerin değiştirilmesi ve basın emekçilerinin sendikal hakları önündeki engellerin kaldırılması için gerekli girişimleri ivedilikle başlatmaya davet ediyoruz.”
  CHP’den yasa teklifi
  CHP’li vekil Umut Oran da medya çalışanlarına yönelik, 8 maddelik yasa teklifi hazırlayarak, dün TBMM Başkanlığı’na sundu. Oran, yasa teklifinde gazetecilerin, yıpranma hakkının geri verilmesini, sendikalılığın zorunlu olmasını ve medya patronlarının kamu ihalelerine girmesinin yasaklanmasını istedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı