Gündem Haberleri

  Meclis dışından asla düşünmem

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Tempo Dergisi Yayın Yönetmeni Çınar Oskay’ın sorularını yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili "Parlamento dışından aday asla düşünmem. Bu kesin" diye konuştu. Erdoğan’ın sorulara yanıtları şöyle:

  Cumhurbaşkanlığı için Meclis dışından bir aday önerisi gelirse değerlendiririz" diyorsunuz. Ama siz, Meclis dışından birini aday göstermeyeceksiniz.

  - Bir defa ben Tayyip Erdoğan olarak kanaatimi söylüyorum. Arkadaşlarımın kanaatini bilmiyorum. Tayyip Erdoğan olarak, parlamento dışından asla bir aday düşünmem. Kesin!

  Deniz Baykal, Bartın’daki mitinginde, uzlaşamamanın sorumlusu olarak sizi gösterdi. Bu konuyu sizinle televizyonda tartışmayı önerdi. Daveti kabul edecek misiniz?

  - Bu konudaki düşüncelerimi daha önce söyledim. Tartışmanın bir adabı vardır. Müzakerelerin bir adabı vardır. Bu çizgiyi, çerçeveyi aşan, bu çizgi içinde kalmayan bir insanla ben neyi müzakere edeceğim, neyi tartışacağım?

  ASIL DOKUNULMAZ OLANLARA BAK

  Türkiye’de demokrasinin açılım yapması gerekiyor. Bunun bir yolu, seçim yasasının değiştirilmesi, barajın indirilmesi. İktidara gelmeniz durumunda, böyle bir değişikliğe gitmeyi düşünür müsünüz?

  - Şimdi, bana göre, Türkiye, bu seçimlerden sonra bir dönem daha bu sistemle gitmesinde Türkiye’nin istikrarı açısından yarar görüyorum. Bakın, bizim şu parlamentoda bile yaşananı gördünüz. Böyle bir anlayışın olduğu ülkede, koalisyonlarla bir netice elde edilir mi? 350 milletvekilimiz olduğu halde, 155 civarında CHP’nin milletvekili olduğu halde, Anayasa değişikliği konusunda bile kendileriyle herhangi bir uzlaşıya gidemedik. Şu ifadeye bakın: "Seçimden sonra tek başımıza iktidara gelirsek" -bu rüya, bir hayal- "200 milletvekiline, ’Marş marş! Mahkemeye!’ diyeceğiz" diyor. Bu nasıl bir yaklaşım tarzıdır? Yani sen dokunulmazlık diyorsan zaten milletvekilinin aslında dokunulmazlığı yok. Milletvekilinin dokunulmazlığı sadece milletvekili yaptığı dönemde. Milletvekilliği bittiği anda, milletvekili zaten mahkemede. Ama asıl dokunulmazlığı olanlar var. Onları niye gündeme getirmiyorsun? Bir defa siyaset kurumunu hırpalıyorsun farkında değilsin. Ben bu yaklaşımları demokratik açıdan doğru bulmuyorum. Şova, tribünlere yönelik olarak değerlendiriyorum.

  Siz tek başınıza iktidar olacağınızı söylüyorsunuz, ama olamama durumunuzda, şu partiyle koalisyon yapabiliriz diyebileceğiniz bir parti var mı? Örneğin DTP ile koalisyon yapar mısınız?

  - Öyle bir ihtimal yok. Ben ihtimaller üzerine yaşamam. Hiç yıldızları saymadım, kimseye de tavsiye etmem. Biz kararlı gidiyoruz, dersimizi iyi çalıştık. Bu konuda herhangi bir endişe yok. Her şey 22 Temmuz akşamı belli olur. Belli olunca masaya yatırırız, MKYK’da değerlendiririz ve atılması gereken adımları atarız. Çünkü her işte istişarede bulunmayı çok çok önemli buluyoruz.

  BARAJ 2013’TEN SONRA DÜŞEBİLİR

  Barajın indirilmesi konusunda en az bir dönem böyle bir değişiklik yok diyorsunuz. Bir dönem sonra ne değişecek? Yeni dönemde ne değişecek.

  - 2013, sonra da 2023 hedefimiz var. 2013’teki hedef inşallah yakalandığı takdirde, ondan sonra bizim önümüzü kimse kesemez. Yani 10 bin dolar kişi başı geliri yakaladığımızda ondan sonraki süreçte kesinlikle 15 bini yakalar. Ondan sonraki süreçte barajı 2-3 puan oranı düşürebilirsin. Belki bu noktada yapılacak kamuoyu yoklamalarıyla nasıl bir yöntem, ne kadarlık bir düşüş olmalı, bunların hepsi belirlenebilir. Veya ben diyorum ki: 450 milletvekili yüzde 10’a tabi olsun, 100 milletvekilini barajsız yapalım. Baraja tabi tutmayalım. Herkes temsilcisini buraya gönderebilir.

  Futbolcu olurdum

  Siz, burada olmasaydınız nerede olmak isterdiniz?

  - Ben kendimi 18 yaşında siyasi hayatın içinde buldum. Hiç bu işe başlamamış olsaydım, belki akademisyenlik olabilirdi, belki ticaret olabilirdi. Belki rahmetli babam önümü kesmemiş olsaydı futbola devam ederdim. Ben biraz da kaderciyimdir ve kaderi asla zorlamayı düşünmem. Kaderin içinde yerim neyse oradaki rolümü oynardım.

  Mektuplar yola çıktı

  AKP Gençlik Kolları Ankara İl Başkanlığı tarafından organize edilen ve "AK Elçiler" olarak adlandırılan 200’ü yaya, 600’ü bisikletli genç, 20 Temmuz’a kadar Ankara sokaklarında dolaşarak halka karanfil ve Başbakan Erdoğan’ın yazdığı mektubu dağıtacak. Bisikletliler için düzenlenen törende konuşan Erdoğan, "22 Temmuz akşamı AK elçilerimiz, AK postacılarımız, o başarılı neticeyi gördüklerinde ’alın terlerimizin karşılığını aldık’ diyecekler" dedi.
  Hasan TÜFEKÇİ / ANKARA
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı