Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meclis çalışmaları mahkemelik oluyor

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1999 - 00:01

  Küskünlere iktidar kanadının hesaplaşması Meclis dışına taşıyor. DSP ANAP ve DYP, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in, içtüzüğü ihlal ederek Meclis'in tatilini sona erdirdiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyor.

  İktidar kanadı, Çetin'in içtüzükte olmayan bir hakkı kullandığını ve yeni bir içtüzük hükmü yarattığını öne sürüyor. İktidara göre, genel görüşme reddedildiğinden, Meclis'i toplama gerekçesi ortadan kalkıyor. İktidar ve birlikte hareket eden ANAP'la DYP, tatil kararını ortadan kaldıran önergenin işleme konulmaması, dolayısıyla Meclis'in tatil kararının geçerli olması gerektiğini savunuyor. Bu amaçla çalışma başlatan üç parti hukukçularını biraraya getirdi. ANAP'lı Ertuğrul Yalçınbayır'ın başkanlığında Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvurunun metni hazırlanıyor. Anayasa Mahkemesi'nden Çetin'in tavrının yanlış olduğunun tesbiti ile tatil kararının devamı istenecek.

  Bu arada, küskünler de seçimi erteletmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar. ANAP'lı Ahmet Alkan, ‘‘Asıl olan Meclis kararıdır. Yasa uygulama yönetmeliği niteliğindedir. Dolayısıyla yeni bir Meclis kararı ile seçimleri erteleyebiliriz’’ dedi. Hazırlıkları süren kararın ne zaman TBMM Başkanlığı'na verileceği ise FP ile varılacak mutabakatla belirlenecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı