ANTALYA HABERLERİ

Meclis başkanına suç duyurusu

DHA
27.04.2016 - 18:18Son Güncelleme : 27.04.2016 - 18:19

Meclis başkanına suç duyurusu

DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - EĞİTİM-İş Antalya Şubesi, laikliğin kaldırılmasına yönelik açıklaması nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Eğitim İş Genel Merkezi ve 81 ilde de şube yönetimleri tarafından da yapılan suç duyurusu, Türkiye genelinde cumhuriyet savcılıklarına yapıldı. Eğitim-İş Antalya Şubesi, laikliğin kaldırılmasına yönelik açıklaması nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'görevi kötüye kullanma' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Anayasayı ihlal ettiği, yeminine aykırı davrandığı ileri sürülen TBMM Başkanı'na, tüm şube ve temsilciliklerin katılımıyla yarın istifaya davet mektupları da gönderilecek. Eğitim İş'in tepki eylemlerinde 29 Nisan Cuma günü de 'Laiklik Adam Olmaktır. Mustafa Kemal Atatürk' adlı pankart tüm Eğitim-İş'e ait şube il ve ilçe temsilcilik binalarına asılacak.

Antalya'da Şube Başkanı Mehmet Balık, şube yönetimi ve üyelerin de katılımıyla TBMM Başkanı Kahraman hakkında yapılan suç duyurusu sonrasında, adliye önünde basın açıklamasında bulundu. Laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğine yönelik ifadelerin kamuoyunda endişeyle karşılandığını belirten Mehmet Balık, “Demokratik ve çağdaş devletlerin artık vazgeçilmez temel niteliklerinden kabul edilen laiklik kavramının masa başında yazılan ayrıntı ya da tesadüfi bir unsur olmadığını belirtmemiz gerekir. Yüzyıllarca yaşanan savaşlar, zulümler ve acılar laikliğin bir toplumun temel harcı olması gerektiği fikrini tarihe mal etmiş durumdadır" dedi.

Anayasanın ilk üç maddesinde devletin niteliklerinden biri olarak yer alan laiklik ilkesinin, yine Anayasanın 4. maddesinde değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğinin açıkça yer aldığını da dile getiren Balık, "Laiklikten uzak hiçbir fikriyatın Gazi Meclis'te yer bulamayacağı inancımız doğrultusunda sizi Meclis Başkanlığı ve milletvekilliği görevinizden istifa etmeye davet ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Meclis başkanına suç duyurusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2016 tarihinde saat 18 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meclis başkanına suç duyurusu haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:39
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı