KONYA HABERLERİ

Mebkam’dan Türbe Ziyaretleri

IHA
10.09.2015 - 12:59Son Güncelleme :

KONYA VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ İBRAHİM GENÇ, MEBKAM BAŞKANI HIFSI SOYDEMİR VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, ALAEDDİN CAMİİ İÇERİK SULTANLAR TÜRBESİ VE MEVLANA HAZRETLERİNİN TÜRBESİNİ ZİYARET EDEREK DUA ETTİLER.

IHA

Konya’nın Meram İlçe Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) Yönetim Kurulu Üyeleri, Alaeddin Cami içerisindeki Sultanlar Türbesi ve Mevlana Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek dua etti.
MEBKAM olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sadreddin Konevi Hazretlerinin hayatını, bilinmeyenlerini ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Soydemir, “Bu şahsiyetler bizim tanıdığımız, gördüğümüz sıradan kişiler gibi değildir. Bunların ulvi şahsiyetler olmaları hasebiyle çok değişik özellikleri vardır. Bu ilim adamlarımıza değer veren sultanlarımız da bizim için çok önemlidir. Hz. Mevlana’yı, Sadreddin Konevi’yi, Ateşbaz-ı Veli’yi hep beraber değerlendiriyor ve bir mozaiğin ayrılmaz parçaları olarak görüyoruz. Bunların kabirlerini ziyaret ettikçe bunlarla daha fazla hemhal olacağız diye düşünüyoruz. Asr-ı Saadet’ten başlamak üzere Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin İslam Medeniyeti adı altında bıraktığı kutlu bir miras var. İslam medeniyetinin biraz önce saydığım kültürlerle sentezlenmesinde bizlere büyük görev düşüyor. Bununla alakalı olarak hem akademik olarak önemli çalışmalar yapıyoruz hem de halkımıza buradaki değerleri hatırlatma ve bilinçlendirme noktasında faaliyetler yapıyoruz. Tabii ki bunların üzerimizdeki tasarruflarından da istifade etmek istiyoruz. Bu kapsamda bu ziyaretleri yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
“ECDADIMIZI YAD EDEREK BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ SAĞLAYABİLİRİZ”
Birliğe ve dirliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde sultanlarımız ve ilim adamlarımızın mezarlarına yaptıkları ziyaretlerin istifadesi olacağına dikkat çeken Soydemir, “Bizler toplumun tek yürek olabilmesini, isyan ederek, bağırarak, çağırarak değil, beraberce hareket ederek, beraberce ecdadımızı yad ederek göstermeliyiz. İnşallah bu kutlu mirası torunlarımıza hediye etmemizi Allah bizlere nasip eder. Meram Belediye Başkanımıza, MEBKAM Yönetim Kurulumuza, akademisyenlerimize ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Mebkam’dan Türbe Ziyaretleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mebkam’dan Türbe Ziyaretleri haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:12
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı