UŞAK HABERLERİ

MEB'in 'Tarih Dersleri Taslağı'na Uşak ADD'den tepki

DHA
02.04.2016 - 15:09Son Güncelleme : 02.04.2016 - 15:10
DHA

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir, Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki yıl Tarih dersi içeriğini değiştirerek kendi siyasal çizgisine uygun, bilimsellikten ve objektiflikten uzak bir hale getirdiğini iddia etti.

ADD Uşak İl Başkanı Arif Güvenir, yaptığı yazılı açıklamada 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarda gelecek dönemden itibaren okutulacak Tarih dersi içeriğinin iktidarın kendi siyasal çizgisine uygun olup, bilimsellikten ve objektiflikten uzak olduğunu öne sürdü. Programın içeriğine yönelik itirazları bulunduğunu açıklayan Güvenir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Eğitim bilimlerinin gerektirdiği 'program hazırlama' ilkelerinden uzak biçimde hazırlanan müfredat içeriği, hedeflediği davranış kazanımları bakımından bilimsellikten uzak, gerici bir siyasal programın gereklerini gözeten, son derece tehlikeli ve sakıncalı unsurlarla doludur. Bu program içeriği, millet kavramının birleştirici yönünü zedelemekte ve tıpkı alt kimlik-üst kimlik tartışmalarında olduğu gibi, ayrıştırmaya yönelik bilinç oluşturacak unsurlar taşımaktadır. ‘Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi' dersinde işlenen konular 10. sınıflarda müfredattan çıkartılmıştır. Din Kültürü dersi içeriği gibi hazırlanan programda, alimlerden, ariflerden sıkça söz edilmekte, Anadolu'nun İslamlaşma sürecinde sufi şahsiyetlerin rolünü değerlendirir gibi eğitim bilimine aykırı kazanımlar uydurulmaktadır. ‘Cumhuriyet Türkiyesi'nin Siyasi Düzeni' konusunda ise 27 Mayıs ve sonrası hazırlanan Anayasa, planlamaya dayalı kalkınma modeli, devletçilik anlayışı, tek parti dönemi, Kore'ye asker göndermeyi haklı çıkartmaya yönelik sorular, Osmanlı sonrası hilafet tartışmaları, Irak, Suriye ve Mısır'daki BAAS rejimleri ve birleşme projelerinin araştırılması gibi konular yukarda sözü edilen aynı siyasal bakışı sağlamaya yönelik gayretlerdir. Türkiye tarihi anlatılırken, Osmanlı Devleti'nin duraklama ve gerileme nedenleri gizleniyor. Cumhuriyet Devrimleri de 1774 -1974 yılları arasında ve daha önce Batı zoruyla yapılan ıslahatların devamı gibi gösterilmek isteniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nı uyarıyoruz. Gençlerimizi Atatürk ilkelerinin yol göstericiliğinde eğitmek, Milli Eğitim Temel Kanunu'nun gereğidir. Sizi hem kanunlara uymaya, hem de tarihsel gerçeklere sadık kalmaya davet ediyoruz."

Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)

Fotoğraf

 

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden MEB'in 'Tarih Dersleri Taslağı'na Uşak ADD'den tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MEB'in 'Tarih Dersleri Taslağı'na Uşak ADD'den tepki haberi güncellenecektir.

UŞAK İLÇELERİ
  UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:37
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:38
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı