Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MEB'den sigara genelgesi

  AA
  08 Ekim 2005 - 14:43Son Güncelleme : 08 Ekim 2005 - 14:43

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 'sigara genelgesi' yayınlayarak, öğrencilerin görebileceği yer ve ortamlarda kesinlikle sigara içilmeyeceğini bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), genelge yayınlayarak, “4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”un merkez ve taşra teşkilatlarında ”titizlikle” uygulanmasını istedi.

  MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, zaman zaman yapılan incelemelerde, söz konusu kanun hükümlerinin uygulanmasında hassas davranılmadığının gözlendiği ifade edildi.
  Genelgede, bakanlığa bağlı resmi ve özel okullar, dershaneler, yaygın eğitim kurumları, yurtlar, pansiyonlar, öğretmen evleri ve lokalleriyle merkez ve taşra teşkilatlarının tüm birimlerinde 5 veya 5'ten fazla kişinin görev yaptığı kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasaklandığı belirtildi.

  Genelgenin diğer maddeleri şöyle:
  -Birim ve kurum amirlerince uygun görülen mekanlar, sigara içme yerleri olarak ayrılacak. Ayrılan yerlerde havalandırma sistemi kurulacak. Bu yerlerde sigara içilmeyen bölümlere duman geçişini engelleyecek önlemler alınacaktır.
  -Tütün ve tütün mamullerinin içilmesinin yasaklandığı yerlere yasağı ve buna uymamanın sonuçlarını belirten uyarılar herkesin görebileceği şekilde asılacaktır.
  -Bakanlık merkez teşkilatında birim amirleri tarafından alınacak önlemlerle ilgili ihtiyaçlar İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı'nca karşılanacaktır.
  -Merkez teşkilatı hizmet binalarının ortak kullanım alanlarında (yemekhane, toplantı ve bekleme salonları ve koridorlar) gerekli önlemlerin alınması ve yasağa ilişkin uyarı ve kontrol hizmetleri İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yerine getirilecektir.

  OKUL ÇEVRESİNDE SİGARA SATILMASINA ÖNLEM

  -Öğrencilerin görebileceği yer ve ortamlarda kesinlikle sigara içilmeyecektir.
  -18 yaşından küçüklere tütün ve tütün mamullerinin satışı yasak olduğundan okulların önlerinde veya çevresinde öğrencilere sigara satılmaması hususunda ilgili makamlarla işbirliği yapılacaktır.
  -Örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızda sigara, alkol, uyuşturucu gibi sağlığa zararlı alışkanlıkların eğitimle önlenmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verilecektir.
  -Sigaranın, insan sağlığına zararlı etkileri, dumansız çalışma ortamları oluşturmanın gereği ve önemi konusunda basılı ve görsel eğitim araçlarından faydalanılacak ve bu konuda imkanlar ölçüsünde konferans, açık oturum, panel gibi faaliyetler düzenlenecektir.
  -Eğitici faaliyetlerin düzenlenmesinde çevredeki üniversiteler, sağlık kuruluşları, gönüllü kuruluşlar, basın ve yayın organları gibi kuruluşlarla işbirliği yapılması sağlanacaktır.
  -Yasağa uymayanlara kurum amirleri tarafından ilgili kanunun 5. maddesi gereğince yazılı uyarılar gösterilerek yasağa uyması, aksi takdirde o yeri terk etmesi gerektiği bildirilecektir.
  Genelgede, söz konusu kanunda belirtilen sorumluluklarını yerine getirmeyen ve yasağa uymayan memurlar hakkında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre idari işlem yapılacağı bildirildi.

  "
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı