Gündem Haberleri

  MEB'den SBS'de "ek puan" uygulaması

  08 Nisan 2010 - 10:34Son Güncelleme : 08 Nisan 2010 - 10:34

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) gireceklerden, uluslararası bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yarışmalarda elemelerden geçerek Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere “ek puan” verecek.

  MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nde bazı değişiklikler yapıldı.

  Buna göre, Bakanlık, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ile MEB'in iş birliği yaptığı diğer bakanlıkların katıldığı uluslararası bilim olimpiyatları, matematik olimpiyat sınavları, proje yarışmaları, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yarışmalarda ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, SBS'ye katıldıkları yıl için ek puan verilecek.
  Öğrencilerin olimpiyat, sınav ve yarışmalara katıldıkları yıla ait sınıf puanının altın madalya alan veya birinci olan öğrenci için yüzde 4'ü, gümüş madalya alan veya ikinci olan öğrenci için yüzde 3'ü, bronz madalya alan veya üçüncü olan öğrenci için yüzde 2'si, bu yarışmalara katılarak Türkiye'yi temsil edenlerin yüzde 1'i o yıla ait sınıf puanına ek puan olarak katılarak sınıf puanı belirlenecek.

  Ek puanlı sınıf puanı ile 500 puan üst sınırı aşılabilecek.

  EN YÜKSEK DERECE DİKKATE ALINACAK

  Öğrenim gördüğü yıl içinde birden fazla uluslararası sınav ve yarışmalara katılıp başarılı olan öğrencinin almış olduğu en yüksek derece, sınıf puanının hesaplanmasında dikkate alınacak.

  Ekip ya da takım olarak yarışmalara katılıp başarılı olan öğrencilerin aldıkları ek puan, sınıf puanlarına ilave edilecek.

  Bu haktan, derece veya katılım belgelerini ibraz eden öğrenciler yararlanabilecek. Öğrencilerce ibraz edilen bilgiler, e-okul sistemine işlenecek.

  Sınıf puanı, o yılın seviye belirleme sınavı puanının yüzde 70'i ve yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i esas alınarak elde ediliyor.

  Ortaöğretime Yerleştirme Puanı ise ilköğretim 6. sınıfın sınıf puanının yüzde 25'i, 7. sınıfın sınıf puanının yüzde 35'i ve 8. sınıf puanının yüzde 40'ı toplanarak belirleniyor.

  YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖRENLER

  Bakanlık yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin de SBS'ye girme koşullarıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptı.

  Buna göre, velisinin yurt dışında bulunduğu süre içinde öğrenimlerinin bir kısmını Bakanlığa bağlı olmayan yurt dışındaki eğitim kurumlarında gören öğrencilerin ortaöğretime yerleştirme puanının hesaplanmasında yurt içinde öğrenim gördüğü yıllardaki sınıf puanı veya puanları dikkate alınacak.

  Bu öğrencilerin ortaöğretime yerleştirme puanı, e-okul bilgileri esas alınarak Türkiye'de bir yıl öğrenim görenlerin o yıla ait sınıf puanlarıyla iki yıl öğrenim görenlerin alt sınıfın sınıf puanının yüzde 40'ı, üst sınıfın sınıf puanının yüzde 60'ının toplamının alınmasıyla belirlenecek.
  İlköğretimin 6,7 ve 8'inci sınıflarının tamamını yurt dışındaki eğitim kurum veya kurumlarında gören öğrenciler de öğrenim belgesi ile başvurarak seviye belirleme sınavlarına katılabiliyor.

  Bu öğrencilerle ilgili yapılan düzenlemeye göre ise öğrenimlerinin tamamını Bakanlığa bağlı olmayan yurt dışındaki eğitim kurumlarında gören öğrencilerin ortaöğretime yerleştirme puanı ise seviye belirleme sınavlarına katıldıkları yılların sınıf puanı veya puanları esas alınarak belirlenecek.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • Zekeriya Keles 8.4.2010 10:54:04
   Türkiyede ögrenci olmak cok zor birde zar zor okulunuzu bitiriyorsunuz is bulamiyorsunuz
  • Ali Yılmaz 8.4.2010 10:40:02
   MEB böyle bir şey yaparsa, Anayasa Mahkemesi/Danıştay iptal eder. Bu öğrenciler arasında ayrımcılık yaratmaktan başka bir şey değildir. MEB'in belirttiği alanlarda başarılı olan öğrenci pekala akademik anlamda başarılı olmayabilir. Sen kalkıp nasıl ek puan verirsin. MEB zırvalamayı bıraksın...
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid