Gündem Haberleri

  MEB'den Pakistan'a yardım kampanyası

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Pakistan'ın eskiden beri Türkiye'nin kara gün dostu olduğunu belirterek, “Bu nedenle oradaki kardeşlerimize yapılan yardımlarda en büyük meblağ, en büyük moral destek Türkiye'den olmalıdır” dedi.

  Çelik, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Pakistan'daki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyası hakkında bilgi verdi.

  Söz konusu depremde binlerce kişinin öldüğünü, binlercesinin yaralandığını ve milyonlarca insanın da evsiz kaldığını hatırlatan Çelik, “Pakistan bizim eskiden beri kara gün dostumuzdur. Derin kardeşlik bağlarımız var. Bu nedenle oradaki kardeşlerimize yapılan yardımlarda en büyük meblağ, en büyük moral destek Türkiye'den olmalıdır” diye konuştu.

  Çelik, MEB olarak Türkiye'deki en büyük camianın kendileri olduğunu vurgulayarak, öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlarla birlikte 20 milyonluk bir camia olduklarının altını çizdi.

  KAMPANYANIN İŞLEYİŞİ

  Milli Eğitim Bakanı Çelik, bugün kampanyayla ilgili genelgeyi 81 ilin valisine gönderdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu genelge ile birlikte her öğretmen ve öğrenciye verilmek üzere yardım zarfları da gönderildi. Bu zarflar il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla tüm okullara dağıtılacak.Dağıtılan bu zarflar öğrenciler tarafından velilere ulaştırılacaklar. Veli de gönlünden ne koparsa o kadarlık bir meblağı yardım zarfına koyarak tekrar okula ulaştıracak. Okullara geri gelen yardım zarfları valiliklere gönderilecek. Zarflar buralarda kurulan komisyonlarca açılacak ve toplanan paralar bildireceğimiz banka hesap numarasına yatırılarak en kısa sürede Pakistan'a ulaştırılacak.”
  Her çocuğun zarfa 1 YTL koyması durumunda 20 milyon YTL (20 trilyon lira) toplanacağına dikkati çeken Çelik, “Ben inanıyorum ki halkımız Pakistanlı kardeşlerine daha cömert davranacaktır. Önemli olan paranın miktarı değil, maneviyatımızla da onların yanında olduğumuzu göstermektir. Çocuklarımızın zarflara koydukları minik meblağlar onların yanında olduğumuzu, üzüntülerini paylaştığımızı gösterecektir.” diye konuştu.

  Kampanyada bir mecburiyetin söz konusu olamadığının altını çizen Çelik, ille de yardım yapılacak diye velileri zorlamadıklarını söyledi.
  Çelik, Başkent Öğretmenevi'nin, temel harcı olması bakımından kampanyaya 10 bin YTL bağışladığını bildirdi.

  TÜRK-İŞ'TEN BİLGİSAYARLI EĞİTİME DESTEK

  Toplantıda ayrıca, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, ”Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası”na konfederasyon tarafından bağışlanan bin bilgisayara ait çeki Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e verdi.

  Çelik, “birçok kuruluştan henüz böyle bir jest gelmemişken”, Türk-İş tarafından kampanyaya yapılan bin bilgisayarlık bağışın kendilerini çok duygulandırdığını söyledi.

  Türk-İş Genel Başkanı Kılıç'a teşekkür eden Çelik, ayrıca Türk-İş'e bağlı Tes-İş tarafından “Türkiye'nin okula en fazla ihtiyaç duyulan iki yeri Şanlıurfa ve Ağrı Patnos'a” okul yaptırılacağını söyledi.

  Salih Kılıç da en büyük ibadetin eğitime yapılan yatırım olduğuna inandıklarını belirterek, “Bu desteğimize her alanda devam edeceğiz” dedi.

  Kılıç, konfederasyon olarak, Pakistan'da meydana gelen depremde zarar görenler için de bir yardım kampanyası başlatacaklarını bildirdi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı