Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MEB OKS'deki hatayı kabul etti

  A.A.
  14.07.2007 - 13:37 | Son Güncelleme: 14.07.2007 - 13:38

  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim (MEB) Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, OKS'de bazı adayların “diploma notunun yanlış hesaplandığı”na ilişkin iddialar üzerine, “Yeniden bir puan hesaplaması yapmayacağız.

  Yalnızca hatalı giriş olan adayların puanları tekrar hesaplanıp sisteme girilecek. Yani diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak” dedi.
  Aktürk, “Türkiye genelinde maksimum 500 hatalı not girişi olduğunu düşündüklerini” ifade ederek, “Şimdiye kadar 100 hata düzeltme başvurusu oldu. Bununla ilgili il milli eğitim müdürlüklerine giriş hakkı veriyoruz. Dolayısıyla okuldan teyit alınarak değiştirme oluyor. Neden hatalı girildiğiyle ilgili her biri hakkında ayrı ayrı inceleme ve soruşturma da başlatılıyor” diye konuştu.
  Yapılacak düzeltmelerin “kesinlikle mağduriyete yol açmayacağını” anlatan Aktürk, “Yeniden bir puan hesaplaması yapmayacağız. Yalnızca hatalı giriş olan adayların puanları tekrar hesaplanıp sisteme girilecek. Yani diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak” dedi.

  “Yeniden hesaplama yapılacak, on binlerce insanın puanı değişecek” şeklinde şaibeler ortaya atıldığını çıkarıldığını ifade eden Aktürk, bu iddiaların “ortalığı karıştırmak için ortaya atıldığını, gerçekle alakası olmadığını” bildirdi. Aktürk, “Yeniden bir puan hesaplaması yapmayacağız. Yalnızca hatalı giriş olan adayların puanları tekrar hesaplanıp sisteme girilecek. Yani diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak” dedi.

  -“ÖĞRENCİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”-

  Aktürk, “Diyelim puanı yanlış hesaplanan bir aday yapılan düzeltmeden sonra 100. sıraya yerleşti. Peki daha önce 100. sırada olduğu açıklanan diğer adayın durumu ne olacak?” sorusu üzerine de şunları söyledi:
  “Zaten ilk başta müdür doğru girseydi o aday 100. sırada olmayacaktı. Ama hatalı girişlerden dolayı öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz, sırasını değiştirmeyeceğiz. Yani daha önce 100. sırada olduğu açıklanan aday sırasını kaybetmeyecek. Yalnızca 100. sırayı iki kişi paylaşmış olacak bu durumda. Eğer ikisi de aynı okul için başvurup aynı şartları taşıyorsa zaten orada hangi prosedürün izleneceği bizim sistemimizde belli.

  Bizim kılavuzumuzda iki adayın her şeyi eşit olursa nasıl bir yol izleneceği açıklanıyor ama böyle bir durumun olması da milyonda bir ihtimal. Şunu bir kere daha vurgulamak isterim: Ne puanı okul tarafından yanlış hesaplanan öğrenci, ne de daha önce puanı hesaplanmış öğrenci daha aşağıya kaydırılarak mağdur edilecek.”
  Bu konuda değişik illerden düzeltme başvuruları yapıldığını kaydeden Aktürk, “Bizi esas Ankara'daki bir okulda 12 öğrencinin puanının yanlış girilmesi harekete geçirdi. İstanbul'dan ve diğer illerden de bize ulaşanlar var. Bu belli olsun diye zaten orta öğretim başarı puanlarını da internette gösterdik” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı