Eğitim Haberleri

  Sözleşmeli öğretmelere eş durumunda yer değiştirme konusunda resmi açıklama!

  Önder ÖNDEŞ
  13.06.2017 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumunda yeni gelişmeler ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla kendisine gelen sorulara cevap verdi. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ile ilgili duruma da değinen Yusuf Tekin, alan değişikliğinin zorunlu haller dışında uygulanmayacağı ve sözleşmeli öğretmenler için eş durumuna bağlı yer değişikliğinin olmayacağını duyurdu

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim Bilişim Ağı’ndaki (EBA) canlı yayında öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı. 9 Haziran’da sona eren 2016-2017 eğitim yılında 1 milyon 709 bin öğretmenin hizmetiçi eğitimlerden faydalandığını söyleyen Tekin, Öğretmen Akademileri sisteminin önümüzdeki yıl hayata geçeceğini belirtti. MEB Müsteşarı ayrıca sözleşmeli öğretmenler için eş durumuna bağlı yer değiştirmenin olmayacağını ve alan değişikliğinin zorunlu haller dışında uygulanmayacağını da dile getirdi.

  MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, EBA’da öğretmenlerden gelen sorulara yanıt verdi. Tekin, sözleşmeli öğretmenler için eş durumuna bağlı yer değiştirmenin ihtiyacın olduğu yerlerde bir araya gelme dışında mümkün olmadığını vurguladı. Tekin, Öğretmen Akademileri’nin hizmetiçi eğitimlere yeni bir boyut kazandıracağını belirtirken, alan değişikliği uygulamasının zorunlu durumlar dışında MEB tarafından tercih edilemeyeceğini söyledi. Müsteşar Tekin’in açıklamalarından satır başları şöyle

  ÖĞRETMEN AKADEMİLERİ KURULUYOR

  Öğretmen Akademileri’nin kurulmasını çok önemsiyoruz. Hizmetiçi eğitimlerimizde önümüzdeki yıl bir revizyon yapacağız. Eğitimler öncesinde öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını belirleyecek, sonrasında bunu başarılı bir şekilde yönetecek ve ardından geri dönüşler alabileceğimiz bir kurum, sistemden bahsediyoruz. Özellikle üniversitelerle protokoller yapmak istiyoruz. Ancak eğitimcilerimiz sadece alan, konumunda olmamalı. Tecrübeli öğretmenlerimizin üniversitelerde öğrencilerle deneyimlerini paylaşabileceği bir sistem öngörüyoruz. Üniversitelerimizin bu tecrübelere saygı duymasını bekliyoruz.

  TÜM ALANLAR İÇİN YETERİNCE MEZUN VAR

  Alan değişikliği uygulamasını yeterince mezun bulunmayan alanlarda uyguluyorduk. Fakat artık dört yıl önceki pozisyonumuzda değiliz. Tüm alanlar için yeterince mezun arkadaşımız var. MEB bünyesindeki öğretmenleri alanlar arasında kaydırmak yerine, yeni arkadaşlarımızı ailemize katmayı tercih ediyoruz. İlgili yönetmelikte bu maddeyse zorunlu durumlar için var. Zorunlu haller dışında alan değişikliği uygulaması yapmayacağız.

  ALAN BİLGİSİ SINAVI UYGULANACAK

  Öğretmen Strateji Belgesi’nin üzerinde 3-4 yıldır çalışıyoruz. Amacımız öğretmen arkadaşlarımızın mesleki yeterliliklerini geliştirmek ve mesleki çalışmalarına dinamizm getirmek. Alan bilgisi yeterliğiyle ilgili bir sınav öngörüyoruz. Öğretmenlerimiz alanlarındaki tüm gelişimleri takip edemeyebiliyor. Bu kapsamda eğitimcilerimizin alanlarıyla ilgili eksikliklerini kapatmak ve buna göre geliştirilecek hizmetiçi eğitim programları uygulayacağız. Ayrıca bu belgede kariyer basamaklarının nasıl olacağı, okullarda şiddetle mücadele ve eğitimcilerimizin toplumdaki algısını düzeltmek gibi birçok konuda da düzenlemeler yer alıyor.

  SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU TAYİNİ YOK

  Belli bölgelerde öğretmen istihdamında sıkıntı yaşıyorduk. Doluluk oranları yüzde 50’ye düşen iller, yazın atamalarla yüzde 90’lara çıkıyor fakat bir yıl içinde yeniden düşüyordu. Sözleşmeli öğretmenler 6 yıl boyunca gittikleri yerde çalışacak. Anadolu’da öğretmen açığında Türkiye ortalamasını yakalamak amacıyla yaptığımız bu düzenlemeye göre eş durumu da dahil yer değişikliği mümkün değil. Eğer eşler öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu yerlerde bir araya gelmek isterlerse bu yapılabilir. Ancak diğer durumlara sıcak bakmıyoruz.

  1 MİLYON 709 BİN ÖĞRETMENE HİZMETİÇİ EĞİTİM

  Önümüzde yaz tatili var. Bu MEB için bir tatil anlamına gelmiyor. Normal dönemden daha fazla mesai yapıyoruz. Yaz aylarında hizmetiçi eğitimler devam edecek. Geçen dönemde 38 bine yakın eğitime 1 milyon 709 bin öğretmen katıldı. Üniversiteler, TÜBİTAK gibi birçok kurumla bu eğitimler için protokoller yapıldı.

  BİZE DESTEK OLUN

  MEB olarak ürettiğimiz politikaların başarılı olması için öğretmenlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Yoksa yapılan yeniliklerin hiçbir anlamı yok. Bize destek olun. Beraberce bu sistemi yürütelim. Fedakar öğretmenlerimiz sayesinde 15 Temmuz sonrasında yaşanabilecek sıkıntılı durumları atlattık. 15 Temmuz darbe girişiminin izdüşümleri tüm eğitim yılı boyunca devam etti. Aramızdaki çürük elmaların temizlenmesi gerekiyordu. Bunun ardından öğretmenlerimizin ders yükü arttı, aynı zamanda manevi açıdan da büyük sorumluluk üstlendiler. Öğretmenlerimiz bu göreve ciddi bir şekilde sahip çıktı.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı