Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MEB Müsteşarı Necat Birinci yargılanıyor

  A.A
  09 Şubat 2006 - 18:06Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 18:07

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Necat Birinci hakkında, “görevinde keyfi işlem yapma ve yargı kararını yerine getirmeme” iddiasıyla açılan iki ayrı davanın ilk duruşmaları Yargıtay'da yapıldı.

  Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ndeki duruşmalara Necat Birinci ile avukatı Hüseyin Yıldırım ve şikayetçilerin vekilleri katıldı.

  Görevlendirmeyle atandığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınan öğretmen Süleyman Isparta'nın şikayetiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun “görevde keyfi işlem ve yargı kararlarını yerine getirmeme” fiilini düzenleyen 228. maddesine göre açılan davanın ilk duruşmasında Birinci savunmasını yaptı.
  Birinci, şikayetçinin, Balıkesir İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine görevlendirmeyle kendisinden önce atandığını, kendisinin boş olan bir kadroya asaleten atama yaptığını belirtti.

  Daha önce görevlendirmeyle doldurulan kadrolara, asaleten atamaların yapıldığını belirten Birinci, bunlara ilişkin emsal idari yargı kararları olduğunu ifade etti.

  Suçlandığı onayın, bir görevlendirme işlemi olduğunu, şikayetçinin herhangi bir mağduriyeti olmadığını savunan Birinci, şikayetçinin de aralarında bulunduğu toplam 1042 personel hakkında yapılan görevlendirme işlemlerinin ayrı bir dava konusu olduğunu belirtti.

  Yargı kararını etkisizleştirdiğinin iddia edildiğini söyleyen Birinci, işlemin yargı kararlarına uygun yapıldığını belirterek, suçun unsurlarının oluşmadığını savundu ve beraatını istedi.

  Birinci'nin avukatı Hüseyin Yıldırım da şikayetçi ilkokul öğretmeninin şikayetinin, Bakanlıkta Müsteşar göreve gelmeden önce 1042 personel hakkında yapılan görevlendirme işlemiyle ilgili olduğunu söyledi.

  Şikayetçi vekili Nadir Selvi ise öğretmen Süleyman Isparta'nın İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten görevlendirmeyle getirildiğini, yerine asaleten atama yapıldığında görevinin sona ermesinin doğal olduğunu söyledi.

  Selvi, Süleyman Isparta'nın yerine daha sonra Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün asaleten atandığını, ancak bu kişinin atamadan 1 gün sonra tekrar eski görevine vekaletle gönderildiğini anlattı. Böylelikle tekrar boşalan İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir başka kişinin yine görevlendirmeyle atamasının yapıldığını söyleyen Selvi, bu işlemlerle “kanuna karşı hile yapıldığını” iddia etti.

  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zafer Ediş de Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Turhan'ın, Süleyman Isparta'nın yerine asaleten atanmasıyla Isparta'nın görevinin sona erdiğini, ancak Turhan'ın göreve başlamadan Karacabey'e yeniden görevlendirildiğini, onun yerine İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tekrar görevlendirme yapılarak Balıkesir İmam Hatip Lisesi Müdürü Metin Yalçın'ın getirildiğini anlattı. Ediş, Birinci'ye, “Madem vekaleten görevlendirme devam edecekti, şikayetçi neden bu görevde tutulmamıştır” diye sordu.

  Birinci, şu anda konuyu tam hatırlayamadığını belirterek, bunun ayrı bir işlem olduğunu söyledi.

  Necat Birinci hakkında “görevde keyfi işlem yaptığı” gerekçesiyle açılan diğer davanın ilk duruşması da Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yapıldı.

  Burada da savunmasını yapan Birinci, şikayetçi Burhan Ünlü'nün, Aydın Köşk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden, Denizli Bekili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atandığını belirterek, bu atama ve işlemlerin hiçbirisinde kendi imzasının bulunmadığını söyledi.

  Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan atamalara ilişkin yazıların istenmesine karar verdi.

  Birinci hakkındaki davalara ilişkin iki duruşma da erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı