Gündem Haberleri

  MEB, müdür atamalarını durdurdu

  ANKA
  30.08.2006 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay kararının ardından Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne dayalı olarak gerçekleştirdiği okul müdürlerine ilişkin atama ve zorunlu yer değiştirme işlemlerini durdurdu.

  MEB Müsteşarı Necat Birinci imzasıyla valiliklere ve Bakanlık merkez teşkilatına gönderilen genelgede, Danıştay İkinci Daire tarafından eğitim kurumu yöneticilerinin atamalarına ilişkin verilen karar anımsatıldı ve bu karar doğrultusunda müdür atama işlemlerinin durdurulduğunu bildirdi. Müsteşar Birinci, Danıştay kararının henüz Bakanlığa ulaşmadığını ancak kararın kamuoyuna yansıdığını belirterek, “Bu durum karşısında herhangi bir hukuki hataya sebebiyet vermemek ve konuya ilişkin yapılacak değerlendirme sonucu yeni bir açıklama yayılıncaya kadar ilgili yönetmeliğin hükümleri çerçevesinde eğitim kurumu yöneticiliklerine yapılacak atama ve yer değiştirmelere ilişkin her türlü iş ve işlem durdurulmuştur” denildi.

  Bakanlık son iki aydır okul müdürlerinin zorunlu yer değiştirmesine ilişkin işlemleri yürütürken, Danıştay kararı doğrultusunda bu işlemlere son verildi, şu ana kadar yapılan işlemlerin de hukukiliği tartışmalı konuma geldi.

  Danıştay İkinci Dairesi, Türk Eğitim-Sen tarafından açılan davada Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin okul müdürlerinin atanma şekli, rotasyonu ile öğretmen evleri ve akşam sanat okullarının müdürlerinin belirlenmesine ilişkin maddeleri durdurmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı