ANKARA HABERLERİ

MEB ile Gazi davalık oldu

Hürriyet Haber
17 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2012 - 18:26

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi’nin, Gazi Mahallesi’ndeki paylaşamadığı arazinin MEB’e tahsisine yönelik kararı iptal etti.

Hürriyet Haber

YÜKSEK Öğretmen Okulu olarak kullanılmak üzere 1990 tarihli işlemle Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) tahsis edilen Gazi Mahallesi’ndeki 65 bin 350 metrekare yüz ölçümlü taşınmaz nedeniyle iki kurum davalık oldu. Danıştay’ın kararı doğrultusunda; Maliye Bakanlığı, hangi kurumun taşınmaza daha çok ihtiyacı bulunduğunu tespit ettikten sonra tahsis konusunda karar verecek.
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Gazi Mahallesi’ndeki 65 bin 350 metre kare yüz ölçümlü taşınmazın, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsisin kaldırılarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilmesine ilişkin 3 Kasım 2004 tarihli Maliye Bakanlığı işleminin iptali istemiyle dava açtı.
Ankara 6. İdare Mahkemesi davayı reddetti.

Gazi temyiz etti

Davacı Gazi Üniversitesi, taşınmazın, 1990’da kendilerine tahsis edildiğini, tahsis amacının ortadan kalkmadığını, taşınmazın başka bir kamu kurumu tarafından kullanılıyor olmasının, tahsisin kaldırılması için yeterli bir neden oluşturmadığını, Gazi Üniversitesi’nin artan öğrenci sayısı nedeniyle bina ve tesise ihtiyacı bulunduğunu belirterek, kararı temyiz etti.

Danıştay kararı bozdu

Temyiz istemini görüşen Danıştay 10. Dairesi, İdare Mahkemesi’nin kararını bozarken şu ifadelere yer verildi:
“Söz konusu taşınmazın Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne yapılan tahsis amacının varlığını koruması karşısında; tahsis işlemini yapmaya ve kaldırmaya yetkili Maliye Bakanlığının davacı Üniversiteye tahsis işlemi yapıldıktan sonra her iki kamu idaresinin de ihtiyaçlarında ne gibi bir değişiklik olduğunu değerlendirmesi ve belirtilen hususları da dikkate almak suretiyle, bu taşınmaza hangi idarenin daha fazla ihtiyacı bulunduğunu somut verilerle ortaya koyarak devir konusunda bir karar vermesi gerekmektedir.”
Danıştay 10. Dairesi, dava dosyasını yeniden karar verilmek üzere İdare Mahkemesi’ne gönderdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MEB ile Gazi davalık oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı