"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

MEB ile Alo 147 neden çelişiyor

5,5 YAŞINDA ikiz oğullarım var. 4+4+4 sistemi ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul birinci sınıfa kayıtları otomatik yapıldı.

Daha kendi ihtiyaçlarını gideremeyen iki küçük kuzumu ilkokula kaydetmişler. Öğretmenler için de büyük sorun. İlkokul için yetersiz olduklarını düşündüğüm için Milli Eğitim Bakanlığı’nın danışma hattı Alo 147’yi aradım. Bana “Aile Hekiminden, hatta pratisyen doktor dahil her türlü sağlık kuruluşundan ‘okula hazır olmadığı’na dair bir rapor alıp okula verebileceğimizi” söyledi danışma hattındaki görevli.
Bizde özel bir hastanenin pediatri bölümünden böyle bir rapor alıp, bir yıl süre ile kayıdın ertelenmesi amacıyla okula dilekçe verdik.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik daha sonra, aile hekimi yada özel hastanelerden alınacak raporların geçersiz olduğunu, devlet hastanelerinden böyle bir rapor alınabileceğini beyan etti.
Bakanlığın danışma hattı ile Bakan neden çelişiyor.
Neden bu iş veliler, okul ve hastaneler için karmaşık bir hale getirilmeye çalışıyor?
Ertan DOĞAN

ANFA’da neler oluyor?

Güvenlikçilerden Gökçek’e mektup

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli iştiraklerinden biri olan ANFA Güvenlik’te bayram öncesi adeta sürgün furyası yaşanıyor. 200’ün üzerinde güvenlik personeli rotasyon adı altında görev yerleri zorunlu olarak değiştirilirken, güvenlikçilere hiçbir açıklama yapılmıyor.
Başkan Melih Gökçek’e toplu halde imzaladıkları mektubu gönderen ANFA çalışanları, yönetimin çalışanlar üzerinde baskı kurduğunu, görev yerlerini değiştirmek suretiyle işten istifa etmeye zorlandıklarını anlattı. Göreve getirilen yeni yöneticilerin yakınlarını işe sokabilmek için kadro sayısını azaltmaya çalıştığını da anlatan ANFA çalışanları mektupta şunları aktardı:
“Sayın Başkanım, ramazan bayramı öncesinde güvenlik görevlileri sürgün edilerek, istifaya zorlanıyor. Şehrin en batısında evine yakın bölgede görev yapan personel, şehrin en doğusuna tayin ediliyor. Hiçbir neden ve gerekçe gösterilmeden yapılan bu tayinlere ise rotasyon deniliyor. Ancak bu bir rotasyon değil istifaya zorlamadır. Yıllardır ANFA’ya hizmet veren yüzlerce insanın ekmek parasıyla oynanıyor. Göreve yeni atanan üst düzey yöneticiler şimdiden tanıdıklarını işe sokmaya başladılar. Bayram öncesi insanlara yapılan bu zulme sadece siz engel olabilirsiniz.”


ASKİ’nin unuttuğu mahalle
 
Keçiören-Ayvalı Mahallesi’nde bazı caddeler (örnek; 159. cad.) ve sokaklarda 30 yıl önce döşenen pis su-yağmur kanalları, bugünkü ihtiyacı karşılayamıyor. Hızlı yapılaşma nedeniyle nüfus yoğunluğu her geçen gün artıyor. Mevcut kanalizasyonun kapasitesi (çapı) artırılmadığından (özellikle yağışlı günlerde tıkanarak) pis sular binaların bodrum katlarına-hatta zeminkat dairelere- doluyor.
İnsan sağlığına, binalara zarar veren pis suların bodrum ve sığınıklara dolmaması için kanalizasyon kapasitelerinin artırılması, dolayısıyle sık sık tıkanmaların önlenmesi hususunda ilgililere defalarca yazılı ve sözlü taleplerde bulunuldu ise de; kanalllar yenilenmemiş hatta müracaatlarımıza müsbet veya menfi bir cevap dahi verilmedi.
ASKİ’nin ilgisizliği yüzünden apartmanlarımızda oluşan pis kokular ve pislik sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor.
Atalay KONUR
 
Bozuk yol

Etimesgut’ta yaklaşık bir ay önce asfaltlanan Şehit Hasan Öztürk Caddesi’nin 1682. Cadde ile kesiştiği yerde 25-30 metrelik bölümü asfaltlanmadan bırakıldı ve hiç bir çalışma da yok.
Bu bölümde yol çok bozuk, geçişlerde sıkıntı oluyor.
Neden asfaltlanmıyor merak ediyoruz...
H. ELBİR

Ramazan davulu yasağı deliniyor

Gazetelerin Ankara ilavelerinde Çankaya Belediyesi’nin Ramazan Davulu çalma yasağı getirdiğini okudum. Sonra bizzat Belediyeyi arayarak bunun doğruluğunu öğrendim. Fakat ne hikmetse her gece sahurda Beykoz Sokak, Yalım Sokak, Bestekâr Sokak, Büklüm Sokak ve civarında gümbür gümbür davul sesleri devam edip duruyor. Bu nasıl bir yasak, doğrusu anlayamadım.
Osman Altan İLTER

X