Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  MEB’den TEOG nakillerinde ‘özel eğitim öğrencisi’ uyarısı

  Hürriyet Eğitim
  02.09.2015 - 16:00 | Son Güncelleme: 02.09.2015 - 16:00

  TEOG kapsamında öğrencilerin liselere nakil dönemi devam ederken, MEB özel eğitim alan öğrencilerin yerleştirme ve nakilleri konusunda uyarıda bulundu.

  Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Valiliklere gönderilen yazıda herhangi bir engeli olduğu veya kaynaştırma yoluyla eğitim alması gerektiği yönünde ‘Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu’ bulunan öğrencilerin kontenjan dahilinde yerleştirme ve nakil işlemlerinin yapılacağını belirtti. Ancak bu raporun ikinci dönem TEOG ortak sınav tarihi olan 30 Nisan ve öncesinde düzenlenmiş olması gerekiyor. 30 Nisan’dan sonra düzenlenmiş olan raporlarla yerleştirme ve nakil başvurusu yapanların, özel eğitim öğrencileri için ayrılan kontenjan kapsamında yerleştirme ve nakil işleminin yapılmayacağı da vurgulandı.

  Her şubeye iki öğrenci

  TEOG tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yürütülüyor. Bu öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ie mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubeye iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde dağıtılıyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı