Eğitim Haberleri

  MEB’den 16 seçmeli ders için tanıtım videoları

  Hürriyet Haber
  13.09.2013 - 16:53 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, 16 seçmeli dersin tanıtım videolarını internet sitesinde yayınladı. Videolarda bu derslerin kazanımları, konu içerikleri gibi konularda bilgiler veriliyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı 9 Eylül tarihinde internet sitesinde seçmeli derslerle ilgili, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) hazırlamış olduğu videoları yayınladı. Bu videolarda seçmeli derslerin içerikleri, öğrencilere ne gibi kazanımları olacağı hakkında bilgiler veriliyor. Öğrenciler dersleri akıllı tahta ve tabletlerden de takip edebilecek.

  Din ahlak ve değerler dersinde öğrencilere Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in hayatı ve diğer dinler hakkında bilgi veriliyor. Videolarda, din, ahlak ve değerler başlığı altında bulunan Hz. Muhammed’in Hayatı dersinin öğrencilere katacakları da şu ifadelerle anlatılıyor:
  “Sıkıntılarınızla baş etmeyi, sevinçlerinizde ölçülü olmayı ve paylaşmayı sevmeyi, sevilmeyi, dostluk ve kardeşliği, dengeli bir hayat yaşamayı ve birçok şeyi onun rehberliğinde öğrenebilirsiniz.”

  Dil ve anlatımda ise okuma ve yazma hakkında teknik bilgiler aktarılırken, öğrencilere bu derskin kazanımlarıyla yeteneklerini keşfedebilecekleri anlatılıyor.

  İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça gibi dilleri öğrenme fırsatı sunan Yabancı Dil dersinde dillerle ilgili dört temel kuralın gözönüne alındığı belirtiliyor. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma teknikleri kullanarak öğrencilerin dilleri öğrenebileceği ifade ediliyor.

  Fen bilimleri ve matematik dersi; bilim uygulamaları, matematik uygulamaları ve bilişim teknolojileri ve yazılım olarak üçe ayrılmış. Videolarda bu derslerin amacının, canlılar, fiziksel olaylar, dünya ve astronomi, madde değişimleri gibi değişik alanlarda deneyler yapıp bilimi sevdirmek ve yeni bilim insanları oluşturmak olduğu anlatılıyor.

  Matematik 4 işlemden ibaret değil

  Matematiğin günlük hayatımızdaki önemi belirtilerek, bu dersin sadece dört işlemden ibaret olmadığı vurgulanıyor. Teknoloji ve bilişim dersinin amacının ise, teknoloji çağında öğrencilerin, kendisini yeterince ifade edebilecek hale gelecekleri üzerinde duruluyor.

  Sanat ve spor adı altında toplanan dersler ise; görsel sanatlar, müzik, spor ve fiziksel etkinlikler, drama ve zeka oyunları olarak karşımıza çıkıyor. Bu derslerde öğrencilerin algılarının artacağı, yetenek ve yaratıcılıklarının gelişeceğinin hedeflendiği belirtiliyor.

  Sosyal bilimler ise, hukuk ve adalet ile halk kültürü olarak ikiye ayrılmış. Hukuk ve adalet dersinde öğrencilerin, adalet nedir, hukuk nedir, bir hukuk devleti adaleti nasıl ve kimler aracılığıyla sağlar? sorularına cevap bulacağı anlatılıyor.

  Halk kültürü, dersinin ise ülkemizin kültür zenginliğini öğrencilere aktaracağı ifade ediliyor.

  Derslerin videoları için tıklayınız

  Etiketler: video , öğrenci , seçmeli ders
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı