Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

McLaren'dan Türkiye'ye reklam teklifi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Formula 1 otomobil yarışları tarihinde en fazla dünya şampiyonluğu kazanan McLaren Int.firması, gelecek sezon için pilotlarından Mika Hakkinen veya otomobil üstünde reklamlarının yapılması üzerine Türkiye’ye öneride bulundu.

1994 yılından bu yana Mercedes motorunu kullanan İngiliz McLaren’in ana sponsorluklarını, Mobil, West, Boss ve TAG şirketleri yaparken, 2001 sezonu öncesi otomobilin 2 bölümünde (sağ ön ve arka) ve pilot Hakkinen’in yarış giysisinin üstünde olmak üzere toplam 3 yerde reklam için boşluklar bulunuyor.

Merkezi İsviçre’de bulunan reklam şirketi Orion Communications tarafından bu boşluklar için Türkiye’ye reklam önerisi yapılırken, ilerleyen günlerde konuyla ilgili kararın verilmesi bekleniyor.

Orion Communications’un Roma’da bulunan merkezindeki yetkililerden alınan bilgiye göre, Türkiye’ye yapılan öneride, bir reklamın yaklaşık 10 milyon dolar olduğu bildirilirken, önerinin Türkiye Turizm Bakanlığı’na geçen hafta verildiği belirtildi.

Şirket yetkilileri, McLaren Mercedes’in, Formula 1 tarihinde 8 takım şampiyonluğu, 11 de pilot şampiyonluğu kazandığını kaydederek, "Dünyanın en fazla izleyicisine sahip olan spor bu. Bu yüzden de reklam ücretleri de doğal olarak yüksek oluyor. Biz Türkiye’ye öneri götürdük. Eğer kabul ederlerse, ilk kez bir ülkenin tanıtımı Formula 1’de yapılacak" dediler.

Yetkililer, gelecek haftalarda Türkiye’den kararın gelmesini beklediklerini, Türkiye’deki büyük firmaların da maddi katkı sağlaması durumunda Formula 1 yarışlarında McLaren-Mercedes’in üzerinde Türkiye’nin de isminin görülebileceğini belirtiyorlar.

Bu arada, Formula 1’de geçen yıl 17 ülkede yarış düzenlenirken, yarış ve 1 gün öncesi yapılan sıralamalar, 201 ülkenin televizyonundan canlı olarak verildi. Bu sporun toplam izleyici sayısı 443, yazılı basından izleyen okuyucu sayısı da 190 milyon kişi olarak tahmin ediliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler