« Hürriyet.com.tr
MENÜ

McLaren riskten çekinmiyor

Geçen sene kış testlerinden ilk yarışa kadar kötü günler geçiren McLaren, yine risk almaktan çekinmiyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

McLaren Racing İdari Sorumlusu Jonathan Neale, takımın 2011 senesinin başlarında yaşadıkları sıkıntıların, 2012'de daha temkinli davranmalarına neden olmayacağını belirtti.

Neale yaptığı açıklamada "Kontrollü riskler alma işindeyiz. F1, hiç bir zaman rahatlayamayacağınız bir iştir. Şu anda rekabet konusunda hiç bir fikrimiz yok. FIA tarafından hazırlanan kuralların birçok farklı yorumlaması olacak ki geçen sene başında bunu gördük. Renault'nun ne yaptığına bakın. Yenilikçi bir yaklaşım benimsediler ve egzozun önden çıkmasını sağladılar. Bu, onlara fayda sağladı; çünkü geçen senenin başında podyuma çıktılar. Eğer bu acımasız gelişme baskısını hayatta tutamazsanız, gerilersiniz. Red Bull, Ferrari, biz ve Mercedes seneler boyunca gelişimde oldukça iyiyiz." dedi.

Neale, 2011'deki inişli çıkışlı sezondan dersler aldığını ifade etti.

Neale sözlerine şöyle devam etti; "Evet, dersler aldık. McLaren'in 10-15 senelik bir süreçte kazandığı yarışların sayısına bir bakın. Her sene yarış kazandık. 2011'de birden fazla yarış kazanan sadece 3 pilot var ve bunlardan ikisi bizim. Ama şampiyon olamadık. Elbette kazanmak en önemlisidir; hem yarışlarda hem de şampiyonayı. Hep mücadeledeydik. McLaren, her sene şampiyonluk mücadelesinde olmalı.Her zaman bu şekilde olmaz. Tökezledik. Çünkü, riskler aldık. Geçen sene çok kötü şekilde tökezledik ve araçta bazı dayanıklılık sorunları yaşadık. Belki de bir konuda fazla ileri gittik. Kış döneminde değerli test zamanını azami olarak kullanamadık. Elbette bu şu anda bizim aklımızda. Ama savunma yapamazsınız. Yarışlar kazanmak istiyorsanız, gerçekten sıkı bir şekilde zorlamanız gerekiyor."

 


Bunları da Beğenebilirsiniz