« Hürriyet.com.tr
MENÜ

McLaren artık Michelin kullanacak !

West McLaren Mercedes Formula 1 takımının 2002 senesinden itibaren Michelin lastikleri ile yarışacağı bildirildi. Bugün yapılan açıklamada "Uzun vadeli" olarak tanımlanan bu ortaklık, Formula 1 dünyasında bir çok dengenin değişmesine de neden olacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fransız üretici Michelin, 2001 sezonun başında uzun bir aradan sonra F1'e geri dönmüş ve beklenilenin çok üstünde bir performans sergilemişti. Kendileri gibi sürpriz bir çıkış yapan Williams-BMW  ile gerçekleştirilen ortaklık sonucu, 17 yarışta 4 zafer elde edilmişti.

McLaren ve Michelin daha önce de beraber çalışmışlardı. 1984 senesinde hem Markalar hem de Sürücüler Şampiyonasını kazanan İngiliz ekip, yine Michelin lastiklerini kullanıyordu. McLaren bu birliktelik sayesinde rakibi Ferrari'ye karşı 2002 sezonunda bir avantaj elde etmeyi umuyor.

Bu anlaşma sonucu "favori" olarak anılan üç ekipten ikisi (Willams-BMW ve McLaren-Mercedes) Michelin ile yarışacak. Ferrari ise yaz ortasında Bridgestone ile olan anlaşmasını uzatmıştı.

Michelin'in motorsporları direktörü Pierre Dupasquier, McLaren ve DaimlerChrysler'in kendilerine katılmalarına çok memnun olduğunu söyledi ve zaten başarılı geçirdikleri 2001 sezonunun ardından geleceğe daha da umutla baktıklarını belirtti.

McLaren ekibinden Martin Whitmarsh ise Michelin ekibinin sportif başarılarına büyük saygı duyduğunu belirterek, bu beraberliğin Dünya Şampiyonluğu getireceğine inandığını söyledi.

Ekipte Mercedes'i temsil eden Norbert Haug da, Alman otomotiv devinin Michelin firması ile olan geçmişinden bahsederek, Fransız üreticinin zaten kendilerinin en büyük tedarikçilerinden biri olduğunu hatırlattı. Michelin'in Formula 1'e döndüğü ilk yılda gösterdiği performansın, elde edilecek olan başarıların da bir göstergesi olduğunu söyleyen Haug, gelecekle ilgili olarak çok büyük bir potansiyel gördüklerini ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz