Dünya Haberleri

DÜNYA

  McCain sürpriz yaptı

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2000 - 00:01

  ABD’nin New Hampshire eyaletinde yapılan başkanlık önseçimini, Cumhuriyetçi Parti’de büyük sürpriz yaparak en iddialı aday Texas Valisi Bush’a önemli fark atan Arizona Senatörü John McCain’in kazandığı bildirildi.

  Önseçim sandıklarının kapanmasının ardından yapılan kamuoyu yoklamalarında, Demokrat Parti’de de, şimdiki Başkan yardımcısı Al Gore’un, eski basketbolcu Bill Bradley’in az farkla önünde gittiği belirtildi.

  İlk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti’de McCain yaklaşık yüzde 48 oy alırken, Bush’a verilen destek yüzde 31 dolaylarında kaldı. Diğer adaylar, Steve Forbes, Alan Keyes ve Gary Bauer çok az düzeyde oy alabildi.

  Demokrat Parti’de ise ilk belirlemelere göre Gore, Bradley’e karşı yüzde 53-yüzde 47 önde gidiyor. Resmi sonuçların daha sonra açıklanacak olmasına karşın, McCain’in zaferinin kesinleştiği belirtildi. McCain’in, New Hampshire seçimini kazanarak, Iowa eyaleti galibi Bush ile durumu eşitlemesinin ardından Cumhuriyetçi Parti’de yarış ilginç bir aşamaya girerken, Demokrat Parti’de Gore daha rahat konumda bulunuyor.


  New Hampshire eyaletindeki önseçimlerde kayıtlı Cumhuriyetçi ve Demokrat seçmenlerin yanısıra, bağımsız seçmenler de başkan adayı tercihinde bulunabildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı