MANİSA HABERLERİ

MCBÜ'de musiki rüzgarı esti

DHA
03 Mayıs 2017 - 11:28Son Güncelleme : 03 Mayıs 2017 - 11:29

MCBÜ'de musiki rüzgarı esti

DHA

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi 25'inci yıl etkinlikleri kapsamında Manisa Mevlevihanesi'nde düzenlenen 'Musikimizin Kamil Sesi Bekir Sıtkı Sezgin' konulu programda Bekir Sıtkı Sezgin'in eserleri seslendirildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), 25'inci yıl etkinlikleri çerçevesinde MCBÜ Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Mevlana Araştırma Kültür Sanat Derneği (MAKSAD) işbirliğiyle mevlevihanede 'Musikimizin Kamil Sesi Bekir Sıtkı Sezgin' konulu program düzenlendi. Programa Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel ve İzmir Türk Musikisi Topluluğu konuk oldu. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı Öğr. Gör. Halil İbrahim Yüksel programda yaptığı konuşmada, Klasik Türk Musıkisi üslubunun en önemli temsilcilerinden biri olan Bekir Sıtkı Sezgin'in hayatı ve eserleri hakkında bilgiler vererek, "Bekir Sıtkı Sezgin kendisini musiki ilmini öğrenmeye adamış ve ömrü boyunca bildiklerini yetiştirdiği öğrencilerine öğretmeye çalışmıştır. Mevlevi ayini, tevşih, durak, sala, şügul, ilahi, nat, münacaat, peşrev, saz semaisi, kar-ı natık, karçe, beste, ağır semai, yürük semai, şarkı, çocuk şarkısı formlarında eserler bestelemiştir" dedi. Katılımcıların büyük bir dikkatle izlediği program, İzmir Devlet Klasik Türk Musikisi Korosu Sanatçısı Ümit Yazıcı'nın hazırladığı İzmir Türk Musikisi Topluluğu'nun musiki dinletisi ile devam etti. Topluluk bestesi Bekir Sıtkı Sezgin'e ait birbirinden değerli eserlerle geceye renk kattı.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden MCBÜ'de musiki rüzgarı esti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MCBÜ'de musiki rüzgarı esti haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:24
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı