MANİSA HABERLERİ

MCBÜ'de 3 önemli merkez kuruldu

DHA
02.02.2018 - 11:27Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) bünyesinde, halkın her yaşta sportif faaliyetlere bilinçli ve düzenli olarak katılımlarına imkan sağlayacak 'Olimpik Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi' (OÇAM), bağımlılıkla mücadele konusunda bilimsel araştırmalar yapacak 'Bağımlılık Araştırma ve Uygulama Merkezi' (BAUMER) ile çocukların bilim, sanat, spor ve kültür alanlarda daha kaliteli eğitim almalarını sağlayacak 'Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi' adlı 3 ayrı merkez kuruldu.

MCBÜ bünyesinde kurulan OÇAM, Spor Bilimleri Fakültesi'nde var olan Spor Yöneticiliği Bölümü, Rekreasyon Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ve tüm lisans programlarında verilen 'Olimpik Eğitim ve Spor Kültürü' dersinin, merkez ile koordineli olması planlanıyor. Merkezde özellikle çeşitli sosyal sorumluluk projeleri üretilerek, halkın her yaşta sportif faaliyetlere bilinçli ve düzenli olarak katılması sağlanacak, sportif yaşam bilinci aşılanacak. Merkez Manisa'daki sporla ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde proje ve araştırma faaliyetlerinde bulunulacak.

Yeni kurulan BAUMER'de ise, günümüzde küçük yaşlara kadar düşen madde bağımlılığıyla mücadele konusunda bilimsel araştırmalar yapılacak. Madde bağımlılığıyla mücadelenin bilimsel boyutu olması gerektiği düşünülerek, bağımlılık ile mücadelede eğitim, uygulama ve araştırma boyutlarını ele alınacak. Merkezin kurulması ile MCBÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında bağımlılığa yönelik olarak yapılan çalışmaların yanında, diğer tıp branşları ve sosyal hizmet alanının da katkısıyla kurumsal bir bütünlük sağlanacak.

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

Kurulan üçüncü merkez olan Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde ise, üniversitenin toplumla bağlarını güçlendirmek, yakın gelecekte toplumda söz sahibi olacak çocukların sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmelerini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda MCBÜ bünyesinde bir çocuk üniversitesi kurulacak. MCBÜ bünyesindeki derslik, konferans salonu, laboratuvar gibi çeşitli mekanlar çocuklar tarafından kullanılarak, bilimsel bilgiye ulaşmakta zorluk yaşayan toplumun her kesiminden çocukların bilim, sanat, spor ve kültür alanlarında eğitim alma şansına sahip olmaları sağlanacak.

Üniversite bünyesinde kurulan 3 merkez ile ilgili açıklamada bulunan MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, üç merkezinde Manisa için önemli çalışmalar yapacağına inandığını ifade etti. Rektör Çelebi, "Üç merkezimiz sayesinde toplumumuz sportif alışkanlıklar kazanacak, madde bağımlılığıyla ilgili olarak bilimsel mücadele başlatılacak, çocuklarımız küçük yaşta üniversite hayatıyla tanışmış olacak. Bu üç merkezimizi ilimizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz. Üç merkezimizde çalışmalarımızı heyecanla, aşkla ve gayretle sürdüreceğiz" diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manisa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manisa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MCBÜ'de 3 önemli merkez kuruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  06:47
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:22
 • Yatsı
  20:39
Sayfa Başı