İSTANBUL HABERLERİ

MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" (2)

DHA
04 Mayıs 2017 - 10:25Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 10:26

MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" (2)

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

(Ayrıntılar eklendi)
İstanbul, 4 Mayıs (DHA) - Merkez Bankası, Nisan ayında dokuz yılın zirvesine çıkan enflasyondaki artışın sorumlusu olarak "gıda enflasyonundaki belirgin artışı" gösterdi.
Merkez Bankası'nın, dün açıklanan enflasyon verilerine ilişkin olarak açıkladığı "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunda, Nisan ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1.31 arttığı ve yıllık enflasyonun 0.58 puan yükselerek yüzde 11.87'ye çıktığı anımsatılarak, şöyle denildi:
"Nisan ayı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nde belirtildiği üzere, gıda enflasyonunda belirgin bir artış kaydedilmiş, bu gelişme tüketici enflasyonundaki yükselişin ana belirleyicisi oldu. Enerji fiyatları geçen ayın ardından bu dönemde de gerilemiş, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir devam etti. Temel mal enflasyonu giyim grubu öncülüğünde gerilerken giyim dışı gruplar üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının gecikmeli etkileri sürdü. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu yatay seyretmiş, ana eğilimi ise sınırlı bir düşüş gösterdi."
Merkez Bankası'nın "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunda şu konular öne çıktı:
- Nisan ayında hizmet fiyatları yüzde 0.85 arttı, grup yıllık enflasyonu 0.23 puan yükselerek yüzde 8.87'ye çıktı. Bu gelişmede ulaştırma ve lokanta otel grupları öne çıktı.
- Ulaştırma grubunda, havayolu yolcu taşımacılığı ücretlerine bağlı olarak bir önceki aya kıyasla belirgin bir fiyat artışı gözlendi.
- Lokanta otel grubunda fiyatlar gıda enflasyonundaki görünüme paralel olarak yemek hizmetleri öncülüğünde yükseldi. Öte yandan, kira grubunda yıllık enflasyon bir miktar geriledir.
- Diğer hizmetler grubunda ise yüksek seyir korunmuş, özellikle bakım-onarım, paket tur ve sağlık hizmetleri üzerinde döviz kuru etkileri gözlenmeye devam etti.
- Giyim grubunda tarihsel ortalamaların altında bir fiyat artışı gözlendi; bu gelişmede ağırlık yapısındaki değişim de etkili oldu.
- Dayanıklı tüketim malı fiyatlarındaki artışta otomobil grubu öne çıktı.
- Giyim ve dayanıklı tüketim dışı temel mallarda fiyatlar hızlı bir artış gösterdi, bu grupta yıllık enflasyon yüzde 12.82 ile endeks tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.
- Bu gelişmede kişisel bakım, konutun bakım-onarımı ve ev ile ilgili temizlik malzemelerindeki fiyat artışları belirleyici oldu.
- Akaryakıt ve tüp gaz fiyatları sırasıyla yüzde 1.38 ve 4.18 geriledi.
- Diğer yandan, fiyatı belediyelerce belirlenen şebeke suyu fiyatlarındaki artış eğilimi devam etti.
- Bu gelişmelerle birlikte, enerji grubu yıllık enflasyonu 1.1 puan gerileyerek yüzde 11.09 oldu.
- Nisan ayında, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 3.09 puan yükselerek yüzde 15.63'e ulaştı.
- Bu gelişmede, taze meyve-sebze grubundaki baz etkilerine ek olarak, bu dönemde işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen güçlü artış belirleyici oldu.
- Diğer işlenmemiş gıda grubunda kırmızı ve beyaz et ile pirinç fiyatlarında yüksek artışlar devam etti, grup yıllık enflasyonu yüzde 14.58’e ulaştı.
- İşlenmiş gıda fiyatları yüzde 0.96 ile yüksek bir oranda artmaya devam etti, grup yıllık enflasyonu yüzde 7.80 olarak gerçekleşti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" (2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" (2) haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı