İSTANBUL HABERLERİ

MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış"

DHA
04.05.2017 - 10:11Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 4 Mayıs (DHA) - Merkez Bankası, Nisan ayında dokuz yılın zirvesine çıkan enflasyondaki artışın sorumlusu olarak "gıda enflasyonundaki belirgin artışı" gösterdi.

Merkez Bankası'nın, dün açıklanan enflasyon verilerine ilişkin olarak açıkladığı "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunda, Nisan ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1.31 arttığı ve yıllık enflasyonun 0.58 puan yükselerek yüzde 11.87'ye çıktığı anımsatılarak, şöyle denildi:

"Nisan ayı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nde belirtildiği üzere, gıda enflasyonunda belirgin bir artış kaydedilmiş, bu gelişme tüketici enflasyonundaki yükselişin ana belirleyicisi oldu. Enerji fiyatları geçen ayın ardından bu dönemde de gerilemiş, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir devam etti. Temel mal enflasyonu giyim grubu öncülüğünde gerilerken giyim dışı gruplar üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının gecikmeli etkileri sürdü. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu yatay seyretmiş, ana eğilimi ise sınırlı bir düşüş gösterdi."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MB: Enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi "gıdadaki belirgin artış" haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı