"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Mazeretim var siyasiyim ben

ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın hafta içi belediye başkanlarına verdiği "dostluk yemeği" itinayla siyasallaştırıldı.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere AKP’li 11 belediye başkanı yemeğe çeşitli mazeretlerle katılmadı.

Öncesinde yemeğe kimlerin katıldığını hatırlatayım.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP’li.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, MHP’li.

Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, CHP’li.

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, MHP’li.

Kalecik Belediye Başkanı Nevzat Şahin, CHP’li.

Şimdi, yemeğe katılmayan belediye başkanlarının "mazeret"lerine bakalım.

İşte 11 başkandan 11 mazeret

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e davetiye APS ile iletilmiş, ama Ankara dışında olduğu için katılamayacağını bildirmiş.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’a da davetiye APS ile iletilmiş, yüksek tansiyonu nedeyle tedavi gördüğünü belirterek, katılamayacağını ifade etmiş.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün davetiyesi bir belediye görevlisine teslim edilmiş, yıllık iznini kullandığı için katılamayacağını söylemiş.

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz’e davetiye APS ile ulaştırılmış, yakın zamanda harika bir manevrayla MHP’den AKP’ye geçen Başkan Gürbüz’ün yemeğe katılmama gerekçesi Antalya’da seminerde bulunmasıymış.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in davetiyesi bir belediye görevlisiyle iletilmiş, Özden iştirak etmediği bu davet için bir gerekçe de bildirmemiş.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın davetiyesi de bir belediye görevlisine teslim edilmiş. Ak Ankara dışında olduğu için katılamayacağı bildirmiş.

Hafta içi Başbakan Erdoğan’ın TBMM kulisinde fena haşladığı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, bu olayın etkisiyle mi şehir dışına çıktı bilinmez, davete Ankara dışında olduğunu söyleyerek gelmemiş.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin programı uygun olmadığı için katılamayacağını bildirmiş.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de şehir dışında olduğunu belirterek yemeğe katılmamış.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki gelemeyeceğini bildirmiş, "Vekilimi yollarım" demiş. Ama yemeğe ne asil gelmiş, ne de vekil...

Son olarak Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin geleceğini bildirmiş ama o da mazeretsiz katılmamış.

On bir AKP’li başkandan bir tanesinin bile yemeğe katılmamasını, siyasi bir tavır olarak okumak gerekiyor.

Ancak bu siyasi tavrın bir "telkin" sonucu mu alındığı, yoksa geleceğini bildirip gitmeyenleri bir "korkunun/tedirginliğin" mi yönlendirdiği belirsiz.

Bu ilçelerin bazısının 900 bin nüfusu var, bazısının 500 bin. Hemen hepsi birer il büyüklüğünde.

Eski zamanlarda ne güzel demişler belediye başkanına:

"Şehrül-Emin."

Yani şehrin emin kişisi... Bizim Şehrül-Emin’ler ne yaptı?

Dostluk davetine katılmayarak yemeğe de siyaset karıştırdılar.

Yavaş: Hizmete devam edeceğim

GEÇEN haftaki yazımda Mansur Yavaş’ın unutturulmaya çalışılıp çalışılmadığını sorgulamıştım. MHP’nin Ankara’da yüzde 27’lik oy oranıyla tüm gözleri üzerinde toplayan adayına gerekli özeni gösterip göstermediğini sormuştum. Yazımının ardından hem telefonla hem de e-mail yoluyla çok sayıda siyasiyle ve Ankaralıyla görüştüm. Hemen hepsi yazımdaki düşüncelere katıldıklarını belirttiler.

Yazının ardından arayanlar arasında Yavaş da vardı. Yavaş kesin bir dille kendisine yönelik bir unutturulma hareketi olmadığını söyledi. Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerin ardından ailemle birlikte Beypazarı’ndan Ankara’ya taşındık. Son aylarda, yeni bir ev kurmak ve yeni bir avukatlık bürosu açmak için oldukça yoğun bir süreç yaşıyorum. Elbette ki bu yoğunluk içerisinde partimle ve Sayın Genel Başkanımızla diyalog halinde olmaya devam ediyorum. Özellikle de düzenli olarak Genel Merkezimizi ziyaret ederek Sayın Devlet Bahçeli ile bir araya geliyorum. Durum böyleyken, partimin beni unutturma gibi bir çaba içerisinde olduğu kesinlikle düşünülemez.

10 yıllık Belediye Başkanlığımın hemen ardından yorucu ve yoğun bir seçim dönemi geçirdim. Uzun bir aradan sonra şimdi mesleğimle ilgili koşuşturmaca içerisinde olmam gerekiyor. Ancak, Ankara’da yapılanların takipçisi olduğumu da her zaman yineliyorum, ilerleyen zamanlarda bir siyaset adamı olarak, elbette Genel Başkanımın ve partimin verdiği görevleri yaparak hizmet etmeye devam edeceğim."
X