Gündem Haberleri

  Mazbatası Sezer'e verildi

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Vekili Nejat Arseven, cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin tutanağı, Ahmet Necdet Sezer'e sundu. TBMM'deki üçüncü tur oylamanın tamamlanmasının ardından TBMM Başkanı Vekili Nejat Arseven ile Başkanlık Divanı'nda yer alan üyeler, Anayasa Mahkemesi'ne gelerek bu tutanağı Sezer'e sundular. Cumhurbaşkanlığına seçilen Sezer, gazetecilerin isteği üzerine sağa ve sola dönerek tutanak ile birlikte poz verdi. Sezer daha sonra gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

  İLK DEMEÇ

  ``Daha önce belirttiğim gibi, çok değerli adaylar arasından cumhurbaşkanı seçilmemi kişiliğimle yargıya verilen değerin bir göstergesi olarak kabul ediyor ve beni bu göreve layık görerek onurlandıran TBMM'ye şükranlarımı sunuyorum. Bu yüce görevi, hukukun üstünlüğü ve egemenliğinin tüm boyutlarıyla gerçekleştirilmesi ve sürdürülmesi için TBMM'nce tarafıma yüklenilen bir sorumluluk olarak algılıyorum.

  ANAYASA'YA UYUM VE SAYGI

  Türkiye'nin kimi sorunlarının temelinde kurallara uymamak ve kurumlaşamamak yatmaktadır. Toplumsal ve siyasal yaşamda demokrasi anlayışı yeterince gelişmemiş demokratik bir gelenek yaratılamamıştır. Siyasal istikrarın sağlanması, kuralların ve kurumların yerleşmesi için işlem ve eylemlerin başta anayasa olmak üzere yasalara uygun olması gerekir. Anayasanın varlığına ve üstünlüğüne inanılıyorsa ona uyum ve saygı gösterilmeli. Demokrasi ve demokratik değerler hukuk devleti ilkesine uygun olarak hukuk devletimize yerleştirilmelidir.

  SOSYAL HUKUK DEVLETİ...

  Anayasaya göre devletin başı olan cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk ulusunun birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını gözetir. Bu nedenle cumhurbaşkanı olarak ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bu bütünlüğünü korumak ve pekiştirmek Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkilaplarıyla laiklik ilkesinin gereği kutsal din duygularının devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmamasını sağlamak en temel görevim olacaktır. Cumhuriyetle özdeşleşmiş olan demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik ilkesinin korunması ile birlikte kamu harcamalarında gerekli özenin gösterilmesi, enflasyonun düşürülerek gelir dağılımındaki bozuklukların giderilmesi ve böylece sosyal hukuk devletinin yaşama geçirilmesi zorunludur. Anayasa ile yasalarda öngörülen görevlerimi tam bir tarafsızlıkla yerine getirmeye çalışacağımdan kimsenin kuşku duymamasını diler hepinize saygılar sunarım.''

  İLK KUTLAMA ECEVİT'TEN

  Cumhurbaşkanı Sezer'i kutlamaya ilk gelen Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan oldu. Sezer, Ecevit'i mahkemenin karşısında karşıladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı