Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mazbatalar hazırlanıyor

  ANKA
  24 Temmuz 2007 - 10:27Son Güncelleme : 24 Temmuz 2007 - 10:27

  Yüksek Seçim Kurulu, genel seçim kesin sonuçlarını bu hafta açıklanması bekleniyor. Sonuçların, seçimden sonraki yedinci gün olan 29 Temmuz Pazar günü açıklanması halinde, milletvekilleri mazbatalarını almaya başlayabilecek. Bunu takip eden beşinci gün olan 3 Ağustos Cuma günü ise TBMM Genel Kurulu toplanacak. 23. Dönem Meclis’in çalışma süreci ise 3 Ağustos’tan itibaren yemin töreni ile başlayacak.

  Milletvekilleri için mazbatalar hazırlanıyor. Yeni milletvekilleri 30 Temmuz Pazartesi’nden itibaren mazbatalarını almaya başlayacaklar.

  SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

  YSK’nın seçime ilişkin kesin kararını bildirmesinin ardından, milletvekilleri mazbatalarını alacaklar. YSK kararından beş gün sonra Meclis Genel Kurulu en yaşlı üye tarafından açılacak.

  Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk beş gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci beş günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.

  GENEL KURUL CHP’Lİ ELEKDAĞ TARAFINDAN AÇILACAK

  Meclis geçen dönem olduğu gibi bu dönem de CHP'li Şükrü Elekdağ'ın geçici başkanlığında açılacak, milletvekilleri yemin edecek. Meclis'in ilk işi başkanlık divanını seçmek. Meclis'in daha sonraki gündemini ise hükümetin kurulması ve cumhurbaşkanlığı seçimi oluşturacak.

  BAŞKANLIK DİVANI

  Milletvekillerinin yemin töreninin ardından, ilk beş gün içinde Meclis Başkanlığı'na aday olan isimler belli olacak. Bu seçimin adayların belirlenmesinden sonraki 5 gün içinde tamamlanması gerekecek. TBMM'de Meclis başkanının seçiminin ardından da partilerin başkanvekili, idare amiri, katip üyeleri seçilecek ve böylece Meclis başkanlık divanı oluşacak.

  GRUPLAR BAŞKANLIK DİVANI SONRASI OLUŞTURULACAK

  Bu arada 4 partili yeni Meclis'te partilerin grup odaları da Başkanlık Divanı seçiminden sonra belli olacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı