Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘‘Maymuncuk Fikret’’ yakalanacak mı?

Uğur DÜNDAR

‘‘Maymuncuk Fikret’’i tanıyorsunuz. Hani, Kemal Horzum'la kafa kafaya vermiş, o dönemdeki adı Türkiye Emlak ve Kredi Bankası olan Emlakbank'a tam 80 milyon dolarlık müthiş bir tokat atan banka müdürü...

YAKALANAMIYOR

‘‘Maymuncuk’’ lakaplı Fikret Öngen, dolandırıcılıktan yargılanmış ve 12 yıl ağır hapis cezasına mahkûm edilmişti.

O gün bugündür kayıp!

Uçan kuşun bile nereye gittiğini bilen Türk polisi, ‘‘Maymuncuk’’u bir türlü bulamıyor!

Güvenlik güçleri onu köşe bucak arayadursun, ‘‘Maymuncuk’’ ve ekibi, önüne geleni dolandırmaya devam ediyor.

Hapis cezasını yer yemez, adını Hamit Alp olarak değiştiren ‘‘Maymuncuk’’un bu yeni işlerde de kader arkadaşı Kemal Horzum'la çalıştığı iddia ediliyor. Horzum'un perde arkasında durduğu dolandırıcılıklarda, özellikle son dönemde Muradiye Vakfı ile bağlantılı kişilerin kullanıldığı ileri sürülüyor.

Örneğin, Ankara'da birçok banka şubesini çarpan Dorumtaş Şirketi'nin yetkililerinden biri olan Mehmet Açar, bir yıl süreyle vakıfta mühendislik yapmış. Ekibin diğer elemanları ise tesettürlü Arzu Çil ile Horzum'un sevgilisi olduğu söylenen balerin Ayben Özalp!..

Dolandırıcılık ekibi aslında, Dorumtaş ve Satürn şirketlerine Muradiye Vakfı kanalıyla belediyelerden ihale kapmak amacıyla kurulmuş.

Horzum'la ‘‘Maymuncuk’’un yönetimindeki ekip, Yahya Demirel'in Kıbrıs'taki Kıbrıs Yatırım Bankası'nda genel müdür yardımcılığı yapan Murat Arolat'ı da fena halde tokatlamış!

KORUYAN MI VAR?

Murat Arolat şimdi yana yakıla, Hamit Alp kimliğini kullanan ‘‘Maymuncuk’’la Kemal Horzum'u arıyor. Derdini anlattığı kişilere, Yahya Demirel'in Halk Bankası'nın milyonlarca dolarını hortumladığı dönemde hangi politikacıların kendisine yardımcı olduğunu da söylüyor. Açıklamalarına bakılırsa, DYP-CHP koalisyonu döneminde, kamu bankalarından sorumlu olan DYP'li bir bakan, Yahya Demirel'e halkın milyonlarca dolarını su gibi akıtmış, dolarları cebe indirmek için, Yahya Bey'in bu bakana bir telefon etmesi yetiyormuş!

Gelelim organize suç örgütlerini çökerten, mafya babalarını dünyanın neresinde olursa olsun yakalayan başarılı Türk polisinin, bunca yıldır ‘‘Maymuncuk’’u bir türlü enseleyememesine... Evet polis, yıllardır Ankara ve İstanbul'da çeşitli dolaplar çeviren ‘‘Maymuncuk’’u niçin yakalayamıyor? Ellerine kelepçeyi takıp, kesinleşmiş hapis cezasını çekmesi için, onu demir parmaklıkların ardına neden gönderemiyor?

Acaba bazı büyükleri, vaktiyle başkentin popüler isimlerinden biri olan Fikret Öngen'i koruyarak, cezasının zamanaşımına uğramasını mı bekliyor?

ARENA'nın araştırmasına göre, ‘‘Maymuncuk’’, isim değişikliği yaparken Hamit Alp adını boşuna almamış... Estetik cerrah olan bacanağının adı Ömer Alp... Ömer Bey'in bir başka özelliği de, bir dönem İçişleri Bakanlığı'nda çok önemli görevler üstlenmiş DYP'li bir politikacının yeğeni olması...

BEKLEYELİM GÖRELİM

Bunların tümü rastlantıdan ibaret olabilir. Ayrıca soyadından dolayı, kimse suçlanamaz. Ancak verdiğimiz yeni bilgilerin ışığında, organize suç bürolarındaki acar dedektiflerin, ‘‘Maymuncuk’’u bulmaları zor olmasa gerek!..

Fikret Öngen'in sahte Hamit Alp kimliğinden yola çıkılsa, ya da Kemal Horzum'un Ankara-Cinnah Caddesi'ndeki lüks bürosuna şöyle bir uğranılsa, hatta Yahya Demirel'den insanlık namına yardım istense, ‘‘Maymuncuk’’ şıp diye bulunur.

İşte bu nedenle, önümüzdeki günler için umutluyum.

Dahası, ‘‘Maymuncuk’’un yanı sıra, diğer ünlü kanun kaçakları için de zor günlerin gelip çattığına inanıyorum.

Haydi hayırlısı... Bekleyelim ve görelim...

X