Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mayk Pilsen!

METİN SERTOĞLU
SON GÜNCELLEME
Son yıllarda Ayvalık-Cunda Adası'na basının ilgisi oldukça kabardı. Geçmişe meraklı olan yazarlar, tarihi derinliklere dalar, eski Rum evlerini konu eder. Doğa tutkunu yazarlar da, zeytin dallarıyla kol kola gezen, beton yapılaşmadan nefret eden, yeşilin koruyucusu, hayvanların ve garibanların hamisi, Belediye Başkanı Ahmet Tüfekçi'ye alkış tutar. Akşamcılarımız ise, ünlü balıkçı lokantalarından ve ot ağırlıklı Girit mezelerinden dem vurup, dumanlı kafayla, parmak kadar Papalina balığının sırtında göklere çıkar. Ben de akşamları kanatlanmaya hazırlık, bu küçük adanın etrafında balıkçı teknemle turlayıp, denizin nimetine umudumu bağlasam da, genellikle balık satıcılarından nafakamı parayla yakalarım.

Sınırlı tatil günlerimin büyük bir bölümünü denizden ziyade, kıyıda çekekte geçirir, teknemin tamir ve boya işleriyle uğraşırım. Yağ pas içinde kalıp, çekekte çalışan can dostlarla sohbete bayılırım. Marangoz Mehmet, Çekekçi Selahattin ve gerçek adı bilinmeyen MAYK! Tatil günlerimin büyük bölümü bu üç kayıkşörle geçer. Tersanenin kralı Mayk'ın, kirli ve yaralı parmaklarını süsleyen gümüş yüzükleri, uzun sakalının altından sarkan sırım bağlı düdüğü, sıfıra kesilmiş saçlarını örten alacalı puşusi başında, devasa tekneleri düdük melodileriyle sudan çıkarıp, suya indirmesi ve takozlara bindirmesi gözlenmeye değer doğrusu!

HAYVAN DOSTU GÜZEL ADAM

İşini bitirdikten sonra eline tutuşturulan dolu teneke bira kutusu, Mayk'ın vazgeçemeyeceği tek dostudur. Para işlerine kafası pek basmaz, aldığı 3-5 kuruşu da beraber yatıp kalktığı iki köpeği ile kuzusuna harcar. ‘‘Kuzuyu ne zaman keseceksin’’ soruma öfkelenip, ‘‘hiç kesilmeyecek, vadesi gelene kadar yaşayacak’’ cevabını verdikten sonra, kuzuyla birlikte denize atladı. Kuzu sıcaktan bunalınca, günde birkaç kez bu tuzlu banyo tekrarlanır, kendisinin de yıkanmasına sebep olurmuş! Köpekleri ise bir acayip it mi, sırtlan mı anlaması çok güç. Kendisine sorarsan, ikisi de saraydan pedigirli! Her gün Ayvalık'a gidip bunlara yiyecek getirmeyi asla ihmal etmiyor. Kendi için hiç yakınmaz ama kazandığı paraların hayvan dostlarına yetmediğinden şikayetçi! Kıbrıs harekatına katılmış bir gazi. Kendisine bağlanan gazilik maaşını Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışladığını duydum. Doğru mu diye sorduğumda; ‘‘sen bu işe burnunu sokma, sonra teknen kıyıda çok bekler’’ dedi. Haydi Mayk, iç şu biranı itele şu tekneyi denize, tatil bitecek ben hala karadayım. Bozulduğumun farkında mısın, yoksa Cunda Parkı'nda mı, yoksa kızıl saçlı Vera'nın kollarında mısın?

Bunları da Beğenebilirsiniz