Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mayınlar Portekiz’in

  Uğur ERGAN / ANKARA
  09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DEVLETİN zirvesi, terör örgütü PKK’nın 15 askeri şehit etmesi sonrası alınacak tedbirleri görüşürken, PKK’nın Şırnak’ta kurduğu tuzakta kullandığı mayınların Portekiz yapımı olduğu ortaya çıktı.

  Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Portekiz’in Saddam Hüseyin döneminde Irak’a sattığı mayınlar, ABD silahları ile birlikte PKK’nın eline geçti. Türkiye’nin geçen temmuz ayında, PKK’nın elindeki silahların Amerikan ordusuna ait çıkması üzerine Washington’a yaptığı bildirimin yanısıra, mayınlarla da ilgili Portekiz’e bilgi verip uyardığı öğrenildi.

  Şırnak’ta 15 askerin şehit olması, ABD’nin sınır ötesi operasyona karşı bilinen tutumunda bir değişikliğe yol açmadı. CNNTürk’e konuşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, "Bu konudaki pozisyonumuzun değişmediğini söyleyebilirim. PKK ile mücadelede ABD, Irak ve Türkiye’nin işbirliği yapması gerekiyor" dedi. Irak’ın kuzeyindeki Kürt liderlerin PKK’ya karşı adım atmalarını umduğunu belirten Wilson, "Bu tür saldırılar Kanada ve Meksika’dan ABD’ye yapılsaydı, ülkenizin tutumu ne olurdu?" sorusunu ise "varsayımlar üzerine konuşmak istemem" diye yanıtladı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı