Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Maydanoz’ muhabbeti

  Hürriyet Haber
  27 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2000 - 00:01

  ANKARA Koleji Basket Takımı'na ‘‘Mydonose’’ hayal merkezinin adının eklenmesi üzerine bu konuda ünlü kolej mezunlarının görüşlerini aldık. İşte ünlülerin, ‘‘Sizin kolejin isminin başına Mydonose (Maydanoz) gelse, ne düşünürsünüz?’’ sorusuna verdiği yanıtlar:

  Ben feda etmezdim

  Nuri Çolakoğlu (NTV Genel Koordinatörü, Robert Kolej mezunu): Mydonose, Türkiye'de bir çok yenikler yapan, çok değişik anlayışlar getiren, başarılı bir kuruluş. Buna karşılık, Robert Kolej 1863'den beri adını yaşatan bir okul. Dolayısıyla böyle bir uzun geleneği ne nedenle olsun feda etmeyi düşünmezdim.

  Okul havasını kaybeder

  Zafer Çağlayan (ASO Başkanı, iki oğlu Ankara TED öğrencisi): TED'de okumak hep benim içimdeki bir özlemdi, ben okuyamadım ama iki oğlum da TED'de. Böylesine köklü bir kurumun isminin herhangi bir nedenle değiştirilmesi ya da birşeyler eklenmesini doğru bulmuyorum. Adının önüne hangi kelimeyi koyduğumuz önemli değil. TED'in ismi ve klasik yapısı önemli. Böyle birşey yapılırsa TED o eski havasını kaybeder diye korkarım.

  Sıkıntı varsa olabilir

  İbrahim Betil (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Robert Kolej mezunu) Ben Mydonose Showland'in kurucularının topluma yönelik verdikleri desteği saygıyla kaşlıyorum. Deprem sırasında çok önemli katkılarda bulundular. Dolayısıyla oradaki yöneticileri de eğitim konularına ve toplumasal sorunlara oldukça duyarlı insanlar olarak değerlendiriyorum. Bir okula sponsor olacaklarsa bunu olumlu bir davranış kabul ediyordum. Bu ismin benim mezun olduğum okula eklenmesine ne derdim? Kendi okulum, eğitimde yenikleri karşılamak için finansal kaynakları bulamakta sıkıntı çekiyorlarsa böyle bir şeyi kabul ederdim. Ama bir finans sıkıntısı yoksa o zaman gerek görmezdim.

  Parayı veren düdüğü çalar

  Ayşe Arman (Hürriyet yazarı, Tarsus Amerikan Koleji mezunu): Bir Robert Kolej'li okulunun adının Simpson Kolej'e çevrilmesini nasıl yadırgarsa, ben de sanırım Tarsus Amerikan Koleji'nin Mydonse Kolej'e çevrilmesini önce yadırgarım. Tek açıklaması alışkanlık. 100 yıllık bir okuldan söz ediyoruz. Ama bir taraftan da parayı veren düdüğü çalıyor. Söz konusu eğitimse iyi ki de çalıyor. Yani Koç Üniversitesi deyince aklımıza boynuzlar gelmiyor. Orada bir sorun yoksa Mydonose'da da olmaması gerekiyor. Verdiği eğitim önemli. Adını kim takar? Nasıl Sabancı Lisesi, Demirel Lisesi, Kenan Evren Lisesi, Aydın Doğan Lisesi, Türkan Şoray Lisesi, Enka Okulları varsa, bu insanlar okullar yaptırıyor, eğitime katkıda bulunuyor, isimlerini de veriyorlarsa, başkaları da ya kendi ya kurumlarının isimlerini verebilmeli. Ama düşünmeden de edemiyorum: Sony High School var mı? Bill Gates Elementary School var mı? Bilmiyorum. Biz Türkler caddelere, sokaklara, çeşmelere, hatta otobüs duraklarına isim vermeye pek meraklıyız.

  Hiç hoş değil

  Nevra Çiçek (Robert Kolej mezunu, Sampaş Tekstil'in sahibi): Mezun olduğum okulun adına böyle bir isim daha eklenmesini çok olumsuz karşılardım. Çünkü sözkonusu kuruluş eğlence sektöründe ağırlıklı ve bulunduğu konum hiçbir şekilde eğitimle örtüşmüyor. Kolejler köklü bir geçmişi olan, oturmuş kurumlardır. Adlarının sponsorluk uğruna değiştirilmesi ya da sponsorun adının eklenmesi çok hoş değil. Çok ticari bir yaklaşımı çağrıştırıyor.

  Çok kötü hissederim

  Pınar Kapralı (Turk.Net Genel Müdürü, Robert Kolej mezunu): Okulumun adının bu şekilde değiştirilmesi karşısında kendimi çok kötü hissederdim. Bu kadar geleneksel bir kurumun ismine sponsorluk adına başka bir ismin eklenmesi doğru değil. Benim okulumda böyle bir şey yapılsa kendimi boşlukta hissederdim.

  Ben de adımı veririm

  Seren Serengil: (Şarkıcı, Özel Yıldız Koleji mezunu) Sonuçta insanlar şahıs olarak da okul yaptırıp isimlerini koyuyorlar. Vermiş olduğu emeğin karşılığını da kendi adını kullanarak alıyorlar. Adı ne olursa olsun, bir okul yaptıran firmanın bunun önüne kendi adını vermesi kötü bir şey değil. Bana anlamsız gelmedi. Bir firma yardım yapıyorsa, bu normal. Şahıs gibi firma da adını koyabilir. Ben de bir okul yaptırsam babam Öztürk Serengil'in adını verirdim.

  Olumsuz etkiler

  Ayfer Hortaçsu (Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Meslek Yüksek Okulu Müdürü, Robert Kolej mezunu) Kendimi çok kötü hissederdim. Kurumsallaşmış ve geçmişi olan okulların adının para için değiştirilmemesi gerekiyor. Bir okulun adının böylesine değiştirilmesi, o okulun mezunlarını da olumsuz etkiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı